Pestisitlerin Ve Çevre Kimyasallarının Kokteyl Etkisi

Pestisitlerin Ve Çevre Kimyasallarının Kokteyl Etkisi

Araştırmacılar, belirli kimyasalların böcek ilacı ve diğer kimyasal bileşiklerin etkilerini nasıl güçlendireceğini tahmin edebilecek bir model geliştirerek uluslararası bir çevre sorununa değindiler. Pestisit uzmanı çevre mevzuatını kolaylaştıracağını ümit ediyor.

Belli kimyasal maddelerin  kombinasyonların bir kokteyl efekti meydana getirebileceği kabul edilmektedir. Şampuanlardan pestisitlere kadar değişen çeşitli kimyasal ürünlerin etkilerini de hesaplayabiliriz. Bununla birlikte, kritik istisnalar bu hesaplamalarda belirsizlik sağlar. Sinerjik kimyasallar olarak bilinen bir grup kimyasal madde, kimyasal etkileri doğru bir şekilde hesaplamayı zorlaştırmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, sinerjik kimyasallar diğer kimyasalların etkilerini artırır.

Yakın zamanda, Kopenhag Üniversitesi’ndeki araştırmacılar sinerjik kimyasalları anlatan bir model geliştirdiler. Bu model çevre mevzuatı için yararlı bir araç görevi görebilir.

Çevre kimyası profesörü ve baş araştırmacı Nina Cedergreen, “AB çevre mevzuatındaki en büyük belirsizliklerden biri, kimyasal kokteyllerden doğaya hasarın ölçeğini belirlerken sinerjik kimyasalların kesin etkilerini bilmememiz” diyor. Araştırma ekibinin çalışmaları çevre bilimlerinde yeni yayınlandı.

Araştırmacılar insektisidlerin diğer şeylerin etkilerini artırabilecek antifungal ajanlar kullanarak deneyler yaptılar ve kabuklu hayvanlar üzerindeki sinerjik etkileri araştırdılar. Verileri, bazı sinerjik antifungal ajanların etkilerini öngörmeyi mümkün kılan bir modeldeki özetlemeyi başardılar.

“Şimdiye kadar, kimyasal kombinasyonlar tarafından zorla vurulan sudaki çevrelerdeki alanlardaki ve küçük hayvanlardaki yararlı organizmalar üzerindeki sinerjik etkileri hesaplayamadık, ancak bireysel kimyasallar tarafından daha az etkilenmiştir” diye açıklıyor.

Profesör Cedergreen, kimyasal kombinasyonların etkisini daha iyi tahmin edebilmek için, modelin insanların kokteyl etkilerini, ne zaman ve nerede sinerjistlerin dahil olduğu hesaplamasını kolaylaştıracağını umuyor. En önemlisi, model, sinerjik etkilerin nasıl ortaya çıktığı konusunda daha derin bilgi sahibi olmak için önemli bir araçtır.

Cedergreen, “Kimi zaman, sinerjinin arkasındaki mekanizmanın ne olduğunu bilmiyoruz, bu bilgi bir yana, kokteyl etkilerini soruştururken hangi kimyasalların dikkat etmesini bilmiyoruz” diye belirtiyor Cedergreen.

Buğday mantarlarından maya enfeksiyonuna

Nina Cedargreen’in araştırması çevre mevzuatına yönelik olsa da sinerjistler her şeyde bulunur. Deneyde test edilen ve modeli geliştirmek için kullanılan antifungaller insanlardaki fungusların tedavisinde de kullanılır. Ve greyfurt suyu kadar yaygın olan bir şey, belirli ilaç türlerini kullanırken dikkatli davranmayı zorunlu kılan sinerjik ajanlar içerir.

Cedergreen,”Sinerjistler her yerde, tarımda, endüstride, tüketici ürünlerinde ve farmasötiklerde bulunurlar, doğada büyük miktarlar da bulunur” diyor Cedergreen.

Araştırmacılar için bir sonraki adım, denemelerini çok daha fazla sayıda sinerjist ve organizma türü içerecek şekilde genişletmek ve daha kapsamlı ve çoklu bağlamlarda kullanılabilecek kapsamlı bir model oluşturmaktır.

Kaynak: sciencedaily.com

733 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!