Petrol geri çekilişi başladı , ilk çeyrekte en kötü performans gösteren yakıt oldu

Petrol fiyatları, üç gün süren bir toparlanmanın ardından sona erdi ve 2015 yılından bu yana petrol pazarının en kötü performans sergileyen çeyreğine yükseldikten sonra Cuma günü şimdilik son fiyatları gösteriyor .

İlk çeyrek, petrol tüccarlarının Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı’nın üretim indirimlerinin piyasayı yeniden dengelediği sinyallerini aradıklarından, fiyatların belirli aralıklarla kilitlendiğini gördü.

Ham petrol, bu çeyrekte küresel varlık sınıflarındaki en büyük kayıplardan bazılarını oluşturdu. Sözleşmeler, Mart ayında artan ABD ham stokları ve sondaj faaliyetleri nedeniyle dünyanın herhangi bir yerindeki üretim kesintilerini dengelediği için Temmuz ayından bu yana en büyük aylık kayıp verdi. ABD ham petrolü, bir gün için varil başına 50.60 dolarla 25 cent veya yarım yüzde daha yüksek seviyelerde yer aldı, ancak bu çeyrek 5.8 oranında düşüşle sona erdi.

Commerzbank’daki emtia analisti Carsten Fritsch “Son günlerde kaydedilen güçlü kazançlardan sonra hafta sonunda bir miktar kar elde edilmesine şaşırmam.” dedi.

Enerji hizmetleri şirketi Baker Hughes haftalık ABD sondaj kulesi sayısı, haftada on birinci sırada yükseldi ve 2011 yılından bu yana sondaj kulelerinin eklemeleri için en iyi çeyreği ilan etti. ABD alanlarında faaliyet gösteren teçhizat sayısı 662’ye yükselirken, bu rakam 362’ye yükseldi. Gösterge, büyük bir artış gösterdi; teçhizat sayısı, on aylık toparlanma sürecinde iki katına çıkarken OPEC’in  çabalarını etkisiz hale getirdi.

Petrol fiyatlarının OPEC ve OPEC dışındaki petrol devi Rusya’nın fiyat indirimi isteyen üretim kesintisi anlaşmasına devam edeceği yönündeki büyüyen tahminlerin arkasında bu hafta başlarında ivme kazandı.

Enerji piyasası analisti Tony Headrick “Varil başına 52-53 $ arasında  bir direnç var” dedi. Headrick, ayrıca, geçen hafta genişleyen WTI-ham petrol yayılımının, ihracatın ardından hafif gerilediğini de belirtti. Rusya dahil OPEC ve OPEC’siz üreticiler, Küresel bir arzı önlemek ve fiyatları desteklemek için yılın ilk yarısında üretimi geçen yıla göre neredeyse 1.8 milyon varil (bpd) azaltmak için anlaşmaya vardı.

Bununla birlikte, analistler aylık olarak Reuters’in bu yıl petrol fiyatlarındaki beklentilerini hafifçe düşürdüğünü belirtti. Bu yıl ham petrol fiyatlarının 57.25 $ ‘lık, geçen ay beklenen 57.52 $’ dan düşük, WTI tahminlerinin ise 55.66 $ ‘dan düşüşle 55.29 $’ lık bir ortalama varil başına düşmesi bekleniyor.

İki OPEC üyesi Nijerya ve Libya’da petrol arzında gelişim vardı ve bu ülkeler üretimden muaf tutuluyordu. Royal Dutch Shell’in Nijeryalı yan kuruluşu, hırsızlık noktalarını kaldırmak için Bonny Light ham petrolünü bir ihracat terminaline taşıyan iki hatttan birini kapattığını açıkladı.

Yükleme programlarına göre Nisan ayında günde yaklaşık 232.000 varil (bpd) ihracat planlanıyordu ancak bunun ne kadarının boru hattı kapanışından etkileneceği belli değil. Shell, boru hattı kesintilerinin operasyonları üzerindeki etkileri hakkında yorumda bulunmayı reddetti ancak petrol tüccarları, yükleme programlarının şimdiye kadar etkilenmediğini belirtti.

Son olarak , Libya’daki petrol üretimi, batıdaki Sharara ve Wafa petrol sahalarından çıkan silahlı protestocular tarafından engellendiğinden, bu hafta, günde 250.000 varile (bpd) düştü.

Kaynak : cnbc.com

761 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!