Pfizer, Arvinas ile Birlikte Protein Bozunması Anlaşmasına İmza Atıyor

Pfizer, Arvinas ile Birlikte Protein Bozunması Anlaşmasına İmza Atıyor

Fotoğraf: Arvinas, istenmeyen bir proteinin ubikuitin ile etiketlenmesini ve hücrenin çöp kutusuna gönderilmesini sağlayan iki işlevli küçük molekülleri tasarlıyor.

830 milyon dolar değerini bulan bu uzun süreli anlaşma, çoklu küçük moleküllerin keşfedilmesine destek olacak.

Pfizer, hücrevi çöp kutularına sorunlu proteinler gönderen küçük moleküller ile ilgilenen en yeni şirket. Bu büyük ilaç firması ve Arvinas, 830 milyon dolar değerine ulaşan uzun yıllar sürecek olan bir protein degradasyonu ilaç keşif anlaşması yaptı.

Arvinas bunu 2013 yılında Yale Üniversitesi laboratuarlarında kimyager Craig Crews tarafından geliştirilen teknolojiye dayalı olarak başlattı. Sıradan küçük moleküller tipik olarak bir proteinin aktivitesini bitirmek veya zayıflatmak için tasarlanmışken, Crews istenmeyen bir proteinin tamamen atılmasına neden olan bileşikler ortaya çıkardı.

Protein hedefleyici hayali moleküller (Protacs) olarak adlandırılan bu iki işlevli bileşikler, bir protein bağlama alanı ve bir ubikuitin ligaz alanı barındırıyor. Amaç, ubikuitin ligazı hücrenin çöp sıkıştırıcısı olan proteozom için etiketlenecek kadar yakın bir konuma getirmek. Devamında ise Protac bir sonraki proteine ​​ilerliyor.

Pfizer, Arvinas’ın bu teknolojisini çok sayıda hastalıkla ilgili proteinler üzerinde çalışmak için kullanacak. Anlaşma uyarınca, bu biyoteknoloji firması molekülleri tasarlayacak ve Pfizer klinik gelişimlerini üstlenecek.

Pfizer son iki yılda protein bozunma teknolojisine yatırım yapan büyük firmalar grubunda yer alıyor. Arvinas’ın ayrıca Merck & Co. ve Genentech ile anlaşmaları bulunuyor. Protein bozunurlarını geliştiren bir diğer firma olan C4 Therapeutics de, Roche ve Alphabet’ın yaşam bilimleri kolu Calico ile kârlı anlaşmalara sahip.

Aynı zamanda Novartis, California Üniversitesi ve Berkeley işbirliği ile bozunma üzerine çalışıyor, buna ek olarak Boehringer Ingelheim’ın da Dundee Üniversitesi ile bir protein bozunması antlaşması bulunuyor.

2016 yılından bu yana yatırım sermayesi şirketleri bozunur çalışmalarının arkasına önemli kaynaklar koymuştur. Arvinas lansmanından bu yana yaklaşık 60 milyon dolar kazandı ve C4 ilk finansman turunda 75 milyon dolarlık bir getiri sağladı. Ortaya çıkan en yeni şirket olan Kymera Therapeutics, ilk finansman turunda 30 milyon dolar ile Ekim ayında hizmete girdi.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Donma Derecesinin Altında Aşırı Soğutulmuş Su, İki Form Arasında Geçiş Yaparken Yakalandı

Yeni bir araştırma sonucunda donma derecesinin altında aşırı soğutulmuş suyun iki farklı formda bulunduğu gözlemlendi. …