Plankton ve Bakteriler Okyanus Püskürmelerini Nasıl Şekillendirir?

Plankton ve Bakteriler Okyanus Püskürmelerini Nasıl Şekillendirir?

Okyanuslar çekilirken ve akıntılar oluşurken ortaya çıkan dalgalar ve sıçramalar küçük baloncuklar oluşturur. Kabarcıklar patlar ve deniz püskürtücüsü aerosol olarak bilinen buharı havaya çıkarırlar. Bu aerosol güneş ışığını saçar ve önce bulutları sonunda da iklimi oluşturmada yer alır. Ancak San Diego, California Üniversitesi araştırmacılarının 11 Mayıs Journal Chem.’de yayınladıkları rapora göre iki kabarcık birbiriyle aynı değildir. Deniz püskürmelerini analiz ettiler ve baloncukların atmosferik olarak değişen özelliklerinin, fitoplanktondan (mikroskopik okyanus bitkileri) ve sudaki bakterilerden etkilendiğini buldular.

Plankton ve bakterilerin sakladığı moleküller baloncuklara dahil edilebilir ve sonunda da bu bileşikler havaya salınabilir. Moleküller ayrıca parçacıkların içindeki tuzlar ve kimyasallar ile karışır, bu da moleküllerin okyanustan daha az su taşıyabilme özelliği olan higroskopisite olarak adlandırılır. Bu da aerosolün güneş ışınları ile etkileşimini ve bulut oluşumunu etkiler.

San Diego California Üniversitesi İklim ve Çevre Üzerindeki Aerosol Etkileri Merkezinin yönetmen yardımcısı uzman yazar Vicki H. Grassian, “Bireysel aerosol parçacıklarındaki kimyasal değişikliklerin ne kadar belirgin olduğuna şaşırdık. Bu, bizim için büyük bir sonuç, çünkü deniz püskürtücü aerosolün iklimle nasıl ilişkili olduğunu daha net görmemize yardımcı oluyor ” diyerek açıklamada bulunmuştur.

Floroplankton çiçeklerini üretmek için araştırmacılar, California Üniversitesi San Diego kampüsündeki Oşinografi Scripps Enstitüsünde deneysel bir okyanus kullandılar. Çiçeklenme sırasında çeşitli noktalardaki dalgalarda aerosol üretimini test ettiler ve fitoplankton üzerinde beslenen bakterilerin püskürmede molekülleri en çok etkilediği zamanı buldular.

Plankton ve Bakteriler Okyanus Püskürmelerini Nasıl Şekillendirir?

Vicki H. Grassian “Doğal süreçlerin iklim üzerindeki etkisini anlamak önemlidir, böylece iklim değişikliğinin daha doğru bir resmini oluşturabiliriz. Okyanusun büyüklüğü ve önemi göz önüne alındığında, dalgalar içinde sürekli olarak üretilen deniz püskürtücü aerosolünde hangi faktörlerin kontrol edildiği hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyoruz. Bu bizim çalışmamızla değinmek istediğimiz şeydi ” açıklamasını yapmıştır.

İnsan yapımı kirliliğin ve iklim değişikliği üzerindeki diğer etkilerin rolünü anlayabilmek için, ilk olarak aynı zamanda etkisi olan doğal süreçleri anlamaya ihtiyacımız vardır. Yeni araştıma, atmosferde en bol bulunan aerosol sınıfı olan deniz püskürtücü aerosol kimyasındaki doğal değişimleri daha iyi anlamamızı sağlamıştır.

Daha sonra araştırmacılar bu doğal ve bol bulunan aerosol sınıfının; kir,ozon, azot oksitler, is gibi antropojenik aerosoller içeren diğer aerosol çeşitleri, uçuşan kül ve ikincil organik aerosollerle karıştığı zaman atmosferdeki değişimlerini anlamak istemişlerdir. Ekip, ayrıca, bulut oluşumu yoluyla deniz püskürtücü aerosol parçacıklarının iklimi nasıl etkilediğini tanımlayan temel kimyasal süreçleri ve molekül varlıklarını çözmeye yönelik çalışmaktadır.

Bu çabalar, San Diego California Üniversitesi’nden bir araştırmacı bilim insanı olan Richard Cochran “Bu önemli sorunları çözmeye yardımcı olmak için kimya içinde farklı disiplinlerdeki uzmanlıkları ile dünya genelinden gelen bilim insanlarını bir araya geliyor.”demiştir.

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …