Plastiğe Karşı Geliştirilen Müthiş Alternatif: Ağaç Lifi ve Örümcek Ağı Birleşimi

Plastiğe Karşı Geliştirilen Müthiş Alternatif Ağaç Lifi ve Örümcek Ağı Birleşimi

Bugünün dünyasında plastik, büyük yer kaplıyor ve bilim insanları bu madde yerine alternatifler araştırıyor. Ağaç lifleri ve örümcek ağlarını kullanarak plastiğe bir alternatif bulma konusunda önemli adımlar atıldı. Üstelik bu malzemeler hemen her yerde bulunabiliyor.

Yeterince sert, dayanıklı, esnek ve uzun ömürlü bir malzeme bulmak çok da kolay değil. Alto Üniversitesi ve VTT araştırmacıları ise bu zorluğun üstesinden gelmek için tabiattan ilham alma yoluna gitti.

Araştırmacılar, gerçekten biyolojik temelli bir ürün ortaya çıkarmak için ağaçlarda bulunan selüloz fiberlerini örümcek ağlarında bulunan bir protein ile birleştirme yoluna gittiler. Sonuç olarak ortaya oldukça dayanıklı ve sağlam bir malzeme çıktı. Bu malzemenin gelecekte plastik için uygun bir ikame olması bekleniyor.

Alto Üniversitesi’nden Profesör Markus Linder, doğanın yeni materyaller üretmek için harika bileşenler sunduğunu söylerken, buna örnek olarak da kendi kullandıkları selülöz fiberleri ve örümek ağlarını gösterdi. Bu malzemelerin avantajı ise biyolojik olarak çok daha çabuk çözünmeleri ve doğaya zarar vermemeleri.

Araştırmacılardan Pezhman Mohammadi ise çalışmada huş ağacı hamurunu, selüloz nanofiberler kalacak şekilde parçaladıklarını ve bunlarla sert bir iskele oluşturduklarını söyledi. Eş zamanlı olarak selüloz ağına yumuşak ve enerjiyi dağıtan örümcek ağı ile sızdıklarını söyleyen araştırmacı, bu maddeyi yapıştırıcı olarak kullandıklarını söyledi.

Araştırmacıların kullandıkları ağ örnekleri doğrudan örümceklerden alınmadı. Ağların üretilmesi için kullanılan bu malzemeler, örümcek ağlarındaki protein yapısı gözetilerek laboratuvar ortamında yaratıldı.

Mohammedi, “Çalışmamız, protein mühendisliğinde yeni ve değişken olasılıkların varlığını gösteriyor. Gelecekte, biraz daha farklı yapıda benzer kompozitler de oluşturulabilecek, diğer uygulamalar için farklı karakterde materyaller yapabiliriz. Şu anda yeni materyaller, darbe korumalı nesneler ve diğer ürünler üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Araştırma, Science Advances’da yayımlandı.

Kaynak : webtekno.com

576 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!