plastik-oyuncaklar-ergenligi-hizlandiriyor

Plastik oyuncaklarla oynayan çocuklar için uzmanlardan çok önemli bir uyarı geldi. Tehlikeli kimyasal barındıran plastik oyuncakların erken ergenliğe neden olduğu belirtildi. Çocukların boylarının kısa kalma riskiyle karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

Türkiye’nin önemli sağlık sorunlarından biri de erken ergenlik. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, normal ergenlik yaşının 9 olduğunu belirterek, “Ancak kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ergenliğe giren çocuk sayısı artıyor. Türkiye’de binde 6 oranında erken ergenlik yaşandığı tahmin ediliyor” diye konuştu.

Plastik kullanımının da ergenliği tetiklediğini belirten Çetinkaya, aileleri plastik eşya kullanmamaları için uyardı. Bu ürünlerin içindeki kimyasal maddelerin çocuklara zarar verdiğini ifade eden Çetinkaya, “Plastik oyuncaklar, pet şişeler, bardaklar, tabaklar çocuklar için risk taşıyor” dedi.

Kontrol Altına Alınıyor

Erken tedavinin önemine değinen Çetinkaya, “Tanı kesinleşirse tedaviye başlanıyor. Ayda bir iğne olarak ergenlik kontrol altına alınıyor. 3 ayda bir kontrol oluyor. Normal ergenlik yaşına geldiğinde tedavi kesiliyor” diye konuştu.

Kısa Kalma Riski Taşıyorlar

Kızların erkek çocuklarına kıyasla daha erken ergenlik yaşadığını belirten Çetinkaya, erken ergenliğe girenlerin ilk yıllarda akranlarına göre daha uzun olduğunu söyledi. Çetinkaya, “Uzama bir süre sonra duruyor. Tedavi edilmeyen çocuklar kısa kalma tehlikesi taşıyor” dedi.

Kaynak : bugun.com.tr

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.