Plastik Sektöründe Satışlar Artıyor

plastik sektorunde satislar artiyor

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2015 yılı listesi, Türkiye plastik sektörünün ağırlığını koruduğunu ortaya koydu

Plastik Sektöründe Satışlar Artıyor

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2015 yılı listesi, Türkiye plastik sektörünün ağırlığını koruduğunu ortaya koydu. Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) listedeki verilere ilişkin yaptığı değerlendirmeye göre, ilk 500 büyük arasında yer alan 26 plastik sanayi işletmesinin üretimden net satışları, yüzde 7,9 oranında artış gösterdi.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesini plastik sektörü açısından değerlendiren PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, “Her ne kadar plastik ve kauçuk NACE koduna göre 14 plastik firması listede yer alsa da, plastik üretimi olan ve farklı bir NACE kategorisinde yer alan firmalar da değerlendirildiğinde, ISO 500 listesinde 26 plastik sanayi kuruluşu yer alıyor” dedi.

İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesine, plastik sektöründen 26 firma girdi. İSO 500 2015 araştırmasının sonuçları, birçok sektör gibi Türkiye plastik sektörünün 2015 değerlendirmesini de ortaya koydu. Listeye giren plastik sanayisi firmalarının verilerini değerlendiren Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, ilk 500’e giren 26 plastik sanayisi kuruluşunun geçen yıl en çok vergi öncesi dönem karı ve ihracat göstergelerinde sıkıntı yaşadığını belirtti.

Net Üretimden Satışlar Yüzde 7,9 Arttı!

Reha Gür; “Net üretimden satışlar, net satış hâsılatı ve net aktif gibi göstergelerde artış kaydedildi. Sırasıyla net üretimden satışlar yüzde 7,9; net satış hâsılatı yüzde 6,4 ve net aktiflerin yüzde 5,2 arttığı görülüyor. Ancak bu artış oranlarının ortalama enflasyon ya da ortalama dolar kurundaki değişimlere göre değerlendirildiğinde daha anlamlı olacağını düşünüyoruz. 2015 yılı ortalama enflasyonunu yüzde 8’in üzerinde ve ortalama dolar kuru artışının da yüzde 25’lere yakın gerçekleştiği düşünüldüğünde, sanayicimizin zorlu bir yıl geçirdiği gerçeğini tüm açıklığı ile gözler önüne seriyor” dedi.

Karlılıkta Dikkat Çekici Düşüş!

İlk 500 listesinde yer alan plastik sanayicilerinin dönem karlarında yaşanan düşüşün de bir o kadar dikkat çekici olduğunu vurgulayan Reha Gür, “Burada maliyetlerde yaşanan artışın ne kadar etkili olduğunu gözlemliyoruz. Pazardaki sıkıntıdan dolayı sanayicimiz maliyetlerdeki artışı fiyatlara net olarak yansıtamadı” dedi.

2016 İlk Çeyrekte Plastik Sektörü Toparlanma Sürecinde!

İhracat tarafında ise tahribatın çok daha fazla olduğunu kaydeden Reha Gür, ilk 500’deki firmaların ihracat oranlarında yüzde 40’a yakın gerileme görüldüğünü; ancak, ihracatın bu yılın ilk çeyreğinde plastik sektörü için yeniden toparlanma sürecine girmesi ile plastik sanayisi firmalarının satışlarını arttıracağına inandıklarını söyledi.

İSO İlk 500’de Yer alan  Plastik Sektör Firmaları (2015)

1    Petkim
2    Sasa Polyester
3    Naksan Plastik
4    Sarten Ambalaj
5    Köksan Pet
6    Ravago Petrokimya
7    Korozo
8    Polinas
9    Süper Film
10    Adopen
11    Polibak
12    Ege Profil
13    Pakpen
14    Gates Powertrain
15    Elif
16    Vatan
17    Kalde Klima
18    Kumtel
19    GF Hakan
20    B-Plas Bursa Plastik
21    Bak Ambalaj
22    Farba
23    Turkuvaz Plastik
24    Abdioğlulları Plastik
25    BPO B-Plas
26    Form Sünger

Kaynak : gunaydinaliaga.com

545 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!