plastikler-deniz-kuslarini-etkiliyor

Avustralyalı ve İngiliz çevre uzmanları, okyanusların aşırı derecede plastik kirlenmesine maruz kaldığını belirtti.

Sputniknews.com’da yer alan bilgide; Bilim insanları, Hint, Pasifik ve Atlantik okyanuslarında yaşayan 186 farklı kuş türünü inceledi. 1962-2012 döneminde incelenen 135 kuş türünden 80’inin (yüzde 59) midesinde plastik parçalar tespit edildi.

Bilim insanlarına göre, insan etkisinin mağduru kuşların sayısı, incelemelerin başladığı günden bu yana katlanarak büyüyor. Şu anki kirlenme temposunun korunması durumunda, 2050 yılına kadar deniz kuşlarının yüzde 99’unun midesinde plastik taşıyacağı tahmin ediliyor.

Sadece etkin bir çöple mücadele stratejisinin eğilimi tersine çevirebileceği uyarısında bulunan bilim insanları, 1950’li yıllarda plastiğin ticari olarak kullanılmaya başlanmasından sonra her 11 yılda bir ürerim miktarının iki katına çıktığını ifade etti.

Araştırmaya göre, okyanuslarda kilometrekare başına 580 bin plastik parça düşüyor. Beslenmek için deniz yüzeyine inen kuşlar, besinlerle birlikte plastiği yutuyor.

Avustralya Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü (CSIRO) araştırmanın özetini internet sitesinden yayınladı. Araştırmacılar, bu sonuçlara ulaşmak için konuyla ilgili yazılı kaynakları inceledi ve mevcut çevre teorileri dikkate alınarak plastik atıkların okyanuslarda yayılma simülasyonunu yaptı.

Araştırma sonuçları, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak : timeturk.com

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.
×
İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.