Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Plastikler deniz kuşlarını etkiliyor

Plastikler deniz kuşlarını etkiliyor

plastikler deniz kuslarini etkiliyor - Plastikler deniz kuşlarını etkiliyor

Avustralyalı ve İngiliz çevre uzmanları, okyanusların aşırı derecede plastik kirlenmesine maruz kaldığını belirtti.

Sputniknews.com’da yer alan bilgide; Bilim insanları, Hint, Pasifik ve Atlantik okyanuslarında yaşayan 186 farklı kuş türünü inceledi. 1962-2012 döneminde incelenen 135 kuş türünden 80’inin (yüzde 59) midesinde plastik parçalar tespit edildi.

Bilim insanlarına göre, insan etkisinin mağduru kuşların sayısı, incelemelerin başladığı günden bu yana katlanarak büyüyor. Şu anki kirlenme temposunun korunması durumunda, 2050 yılına kadar deniz kuşlarının yüzde 99’unun midesinde plastik taşıyacağı tahmin ediliyor.

Sadece etkin bir çöple mücadele stratejisinin eğilimi tersine çevirebileceği uyarısında bulunan bilim insanları, 1950’li yıllarda plastiğin ticari olarak kullanılmaya başlanmasından sonra her 11 yılda bir ürerim miktarının iki katına çıktığını ifade etti.

Araştırmaya göre, okyanuslarda kilometrekare başına 580 bin plastik parça düşüyor. Beslenmek için deniz yüzeyine inen kuşlar, besinlerle birlikte plastiği yutuyor.

Avustralya Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü (CSIRO) araştırmanın özetini internet sitesinden yayınladı. Araştırmacılar, bu sonuçlara ulaşmak için konuyla ilgili yazılı kaynakları inceledi ve mevcut çevre teorileri dikkate alınarak plastik atıkların okyanuslarda yayılma simülasyonunu yaptı.

Araştırma sonuçları, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Kaynak : timeturk.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com