Polisan Kansai’den Depreme Karşı Boya

Polisan Kansai’den Depreme Karşı Boya

Polisan Kansai Boya, Exelans Turbo Flex C1’i Türk boyayı sundu. Türk inşaat sektöründe bir ilk olduğunu iddia eden boya hem betonun çatlamasını engelliyor hem de depremin yıkıcı etkisini azaltıyor.

Alanında teknoloji devi Kansai Paint ve dünya lideri ABD merkezli Dow Chemical ile ortaklığı olan Polisan Kansai Boya’nın deneyimli ve uzman Ar-Ge Merkezi mühendisleri tarafından geliştirilen dış cephe boyası “Exelans Turbo Flex C1’i ” özel formülü sayesinde sahip olduğu yüksek esneklik ve elastikiyet kabiliyeti ile uygulandığı binalarda betonun hem hava şartlarından etkilenerek çatlamasını engelliyor hem de yaşlanmasının önüne geçerek olası bir depremin yıkıcı etkisini azaltıyor.

Hacmi 4-6 Kat Artıyor

Yeni dış cephe boyası Exelans Turbo Flex C1’i ‘i değerlendiren Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, şunları dile getirdi:  “Antikarbonizasyon özelliği sayesinde Exelans Turbo Flex C1, köprüler, metrolar otoparklar ve yüksek katlı binalar gibi korozyona nispeten daha müsait zor alanlarda bile güvenle kullanılabilir. Korunamayan ve su ile temas eden donatı paslanır ve hacmi 4-6 kat artar.

Bu durum betonun patlamasına yol açar. Beton üzerindeki çatlaklar, karbondioksitin hızla içerilere nüfuz etmesine izin verir. Korozyona uğrayan bu donatı yüzeyinde meydana gelen hacim artışı (pas), çekme dayanımı düşük ve gevrek bir malzeme olan betonun çatlamasının ve parça atmasının önemli nedenlerinden biridir.

Özel formülü ve antikarbonizasyon özelliği doğrultusunda Exelans Turbo Flex C1, sahip olduğu yüksek esneklik ve elastikiyet kabiliyeti ile boya filmi yüzeyle hareket eder. Bu sayede mikro çatlakların oluşmasını önleyip atmosferden beton içine karbondioksit girmesini önleyerek binaların ömrünü uzatır. Ayrıca uygulandığı donatılarda beton yaşlanmasının önüne geçerek depremin yıkıcı etkilerini minimize eder. Exelans Turbo Flex C1’in karbondioksit geçirgenliğini önlediğini gösteren özelliği, dünya çapındaki bağımsız laboratuvarlardan Alman IBOS tarafından da sertifikalandırıldı.”

Kaynak : sozcu.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: