Polistireni Daha Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Polistireni Daha Değerli Ürünlere Dönüştürmek
Fotoğraf: Birçok polistiren atığı şu an geri dönüştürülemiyor.

Araştırmacılar, plastik atıkları daha değerli ürünlere dönüştürmenin bir yolunu buldular; buldukları şeyin şehirlerimizi kirleten ve okyanuslarımızdaki yaşamı tehdit eden parçalanamayan atıkların artan birikimiyle mücadeleye yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Virginia Tech’teki Guoliang Liu ve meslektaşları, polistireni parçalamak ve çok daha değerli bir kimyasala dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiler. Araştırmacılar, işlemin enerji verimliliğinin yüksek olduğunu ve diğer plastiklere uyarlanabileceğini söylüyor.

Liu, dünyadaki polistirenin yüzde 10’undan daha azının şu anda geri dönüştürüldüğünü ve birçok ülkenin ekonomik açıdan bir teşvik olmadığı için geri dönüşüm yapmadığını söylüyor. Polistiren atıkların taşınması pahalıdır ve parçalanması maliyetlidir ve geri dönüşümü sadece çok az değeri olan daha fazla polistiren oluşturur.

Atılan koruyucu ambalajlar ve polistirenden yapılmış paket servis gıda kapları doğal olarak parçalanmazlar. Genellikle nehirlerden denize girerler veya bazen yanarak toksik kimyasallar açığa çıkarırlar.

Liu ve meslektaşları, polistirenin kimyasal yapısını parçalamak için ultraviyole ışığı bir enerji kaynağı olarak ve alüminyum klorürü bir katalizör olarak kullandılar. Daha sonra aynı katalizörü kullandılar ve difenilmetan üretmek için, yaygın olarak çözücü olarak kullanılan berrak bir sıvı olan, diklorometan eklediler.

Difenilmetan, kokularda ve ilaçlarda yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır. Polistirenin kendisinden 10 kat daha değerlidir, bu nedenle dönüşüm polistiren atıklarını azaltmak için ekonomik bir teşvik yaratır.

Reaksiyon ortam sıcaklığında ve atmosferik basınçta gerçekleşir bu nedenle mevcut polistiren geri dönüşüm veya ileri dönüşüm yöntemlerinden daha az enerji gerektirir. Sürecin benimsenmesi kolaydır ve ekibin ekonomik analizine göre büyük ölçekte kârlı olabilir.

Liu, “En ilginç şey, bunun klasik kimya olması” diyor. “Gerçekten katı koşullar, pahalı bir katalizör veya süslü reaksiyonlar kullanmıyoruz. Bu süreç için kullandığımız tüm bileşenler oldukça elde edilebilir.”

Liu’nun ekibi, ileri dönüşüm sürecinin son adımında kullanılan kimyasal reaksiyonu değiştirerek elde edilebilecek diğer değerli kimyasalların bir kataloğunu oluşturuyor.

Liu, konseptin neredeyse tüm diğer plastikler için de geçerli olduğunu, bu nedenle en büyük çevresel tehditlerden birinin sürdürülebilir bir döngüsel ekonomiye dönüştürülmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden Bushra Al-Duri, “Süreç, mevcut geri dönüşüm yöntemlerinden daha uygun maliyetli olmasına rağmen, dezavantajı, ölçeklendirildikçe daha fazla zaman alabilmesidir.” diyor. Proses ayrıca, endüstriyel ölçekte gerçekleştirilmesini engelleyebilecek bazı çevre dostu olmayan çözücüler kullanıyor.

Kaynak: newscientist.com

1.116 Kez Okundu

Sultan Kapdan

Marmara Üniversite %30 İngilizce Kimya Bölümü lisansımın 3.senesindeyim. Kimya’yı şimdi ve ilerisi için kendime içsel bir odak noktası haline getirdim. Bu yüzden, genel olarak bilimsel ve özellikle kimya alanındaki gelişmeleri daha yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri insanlara ulaştırabilmek adına, gönüllü çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!