Portakal Kabuğu Yağını Yeni Hoş Aroma Bileşiklerine Dönüştürmek

Portakal Kabuğu Yağını Yeni Hoş Aroma Bileşiklerine Dönüştürmek

Portakallar soyulurken havaya keskin, narenciye kokulu bir yağ püskürtürler. Kokulu dumandaki ana bileşik, atılan kabuklardan toplanabilen ve tatlandırıcılar parfümler ve çok amaçlı temizleyicilerde kullanılabilen limonendir.  Şimdi, ACS’nin Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde rapor veren araştırmacılar, limoneni elektrik ve etanol ile işleyerek, bazıları daha önce tanımlanmamış hoş kokulu aroma bileşiklerinin bir karışımına dönüştürdüler.

Limonen orijinal haliyle devamlı kullanılmaktadır, ancak diğer kokular için de başlangıç platformu olabilir. Ancak bu dönüşümü gerçekleştirebilen sentetik oksidasyon teknikleri, geleneksel olarak güçlü kimyasallar ve ağır metaller gibi çevreye zararlı maddelere ihtiyaç duyar. Bu nedenle, Holger Zorn ve meslektaşları, limoneni etanol ile karıştırarak ve çözeltiye bir elektrik akımı uygulayarak çevreye zarar vermeyen bir oksidasyon yöntemini test ettiler.

İşlem, hoş bir kokuya sahip kehribar renkli bir sıvı ve meyveli, bitkisel, narenciye ve reçineli notalara sahip 17 farklı bileşik üretti. Araştırmacılara göre, bu bileşiklerin çoğu ilk kez tanımlandı. Araştırmacılar, basit, sürdürülebilir yöntemin aromalar veya kokular için değerli aroma bileşik karışımları oluşturabileceğini, ancak bileşiklerin ticari ürünlerde kullanılmadan önce güvenlik açısından değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Kaynak: phys.org

662 Kez Okundu

İrem Şahin

1999 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümünü kazandım. Bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Şu an 4. sınıf kimya bölümü öğrencisiyim. Kimya ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmanın ve edindiğim bilgileri insanlarla paylaşmanın benim açımdan faydalı olacağını düşündüğümden İnovatif Kimya Dergisi ekibine dahil oldum. İlgi alanlarım: Adli kimya, analitik kimya, fiziksel kimya, ilaç kimyası, kozmetik kimyası.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!