Prostat Kanserinde Proton Terapisi

Prostat Kanserinde Proton Terapisi

Yapılan bir çalışmayla genç erkeklerde proton terapisinden sonra diğer terapilere nazaran ereksiyon ve idrar tutamama problemine nadir rastlandığı ortaya kondu.

Hastalıktan kurtulma ve hayatta kalma noktasındaki endişelerden sonra, prostat kanserinde de terapinin hangi etkilerinin olabileceği yönünde endişeler var. Genç erkeklerde diğer sorunlar arasında en fazla dikkat çeken, cinsel güçteki azalma (iktidarsızlık) ve idrar tutamama problemleri. Adı geçen proton terapisi için „Acta Oncologica“ tıp dergisinde yukarda bahsi geçen durumla alakalı ümit verici nitelikte sonuçlar yayınlandı.

Çalışmaya prostat kanseri sebebiyle proton terapisi uygulanmış, en yaşlısı 61 yasında olan 254 erkek katıldı. Protonlar, elektrik alan yardımıyla hızlandırılan ve magnetik alan sayesinde de hareketi yönlendirilebilen, atomun pozitif yüklü parçacıklarıdır.  Bu sayede dokulara derinlemesine nüfuz edebilir ve durma pozisyonuna geldiklerinde etkili dozları bütünüyle açığa çıktığından orada tam bir terapi etkisi gösterebilirler. (protonun isima yapmasıyla burada radyoterapi etkisinden bahsedilmektedir.) Katılımcılara bu bahsi geçen terapi uygulandı ve terapiden öncesi ile terapiden 5 yıldan fazla süre geçtikten sonra her 6 ayda bir ve senelik olarak, doktor tarafından katılımcıların vücutlarında genel bir muayene yapıldı; standart hasta anketleri yardımıyla  katılımcılara kendilerini nasıl hissettikleri ve yaşam kalitesi üzerine sorular soruldu.

7 yıl sonra, neredeyse hastaların yüzde 98´ inde,  tekrarlanan tümör gelişiminin habercisi PSA (Prostat spesifik antijen) değerlerinde devam eden bir artış gözlenmedi. Hastalardan biri terapiden 9 yıl sonra, kanserin tekrar nüksetmesi sonucu hayatını kaybetti. Çalışmaya katılanlarda, ki bu hastaların yüzde 10´unun terapiden önce de şikayetçi olduğu, cinsel iktidarsızlık problemine, terapi sonucunda daha sık rastlandı Terapi sonrası ilk yılda, hastaların %72´sı yeterli cinsel güce sahıpken, bu oran 5 yıl sonra da %67 olarak kaydedildi. Çalışma yazarlarının da raporunda doğruladığı gibi, bu sonuçlar oldukça iyi. Hastaların sadece %2´sinde idrar kaçırma problemi ve idrar yapmada bazı zorluklar ortaya çıktı. Ayrıca terapi sonrası bir kısım hastada bağırsak fonsiyonlarında bazı bozukluklar ortaya çıksa da, bu durum çoğu hastada tedavinin ilk yılından sonra tekrar iyileşme gösterdi.

Çalışma yazarlarına göre, proton terapisi uygulanmış prostat kanserli genç erkekler, hastalığın biyokimyasal tekrar nüksetme tehlikesi (PSA artışı) ve ereksiyon bozukluğu, idrar kaçırma gibi olması muhtemel yan etkiler göz önüne alındığında daha iyi bir şansa sahip. Şimdi yapılacak olan ilave çalışmalarla, proton tedavisinin etkisi ve güvenliği açısından, operasyon ve hafif ölçülü ışın tedavisi ile karşılaştırılması gerekiyor.

Kaynak : krebsgesellschaft.de

216 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!