ODTÜ KKK’da Boya Duyarlı Güneş Pilleri Projesini Geliştirdi

ODTÜ KKKda Boya Duyarlı Güneş Pilleri Projesini Geliştirdi

Dünyanın artan enerji talebi ve tüketimine paralel olarak başta güneş ışığından faydalanma olmak üzere alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapılıyor.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kimya Grubu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özser de bu çerçevede düşük maliyetli ve sürdürülebilir boya duyarlı güneş pilleri projesini geliştirdi.

Dünyanın enerji talebi ve tüketimi giderek artıyor.

Bu nedenle, uzmanlar, temiz, ucuz ve yenilenebilir yakıtlara sorunsuz geçişi sağlayacak yollar bulmanın gerekliliğine dikkat
çekiyor.

Son dönemlerde gezegenimizdeki en bol enerji kaynağı olan güneş ışığından faydalanma ve buna bağlı olarak güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürecek aygıtların geliştirilmesi yönünde artan bir ilgi sözkonusu.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kimya Grubu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özser, düşük maliyetli ve sürdürülebilir boya duyarlı
güneş pilleri projesini geliştirdi.

Özser, projenin detaylarını ve hedeflerini BRT’ye anlattı.

Özser, dünyanın enerji ihtiyacının büyük ölçüde zararlı sonuçları bulunan fosil yakıtlarla karşılandığına dikkati çekti ve projedeki amaçlarını sıraladı.

Projede amaçlarının boya duyarlı güneş pillerinde kullanılabilecek boyar maddeler geliştirmek olduğunu kaydederek, bu amaçla labaraturlarında sentetik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Özser’e göre boya duyarlı güneş pilleri çok avantajlı.

“Boya duyarlı güneş pilleri ucuz üretimi ve çevreye daha az zararlı olması açısından avantajlıdır.Bu tür teknolojiler günlük hayatımızda her alana girebilecek potansiyele sahiptir.”

Projedeki moleküllerle ilişkili boya malzemelerinin sentezi üzerine çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Özser, bu çalışmaların yapısal değişiklikler arz eden fakat birbiriyle ilişkili moleküllerin özelliklerini karşılaştırmaya ve anlamaya yardımcı olacağını belirtti.

Özser, kampus araştırma fonundan desteklenen projenin, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bünyesinde işlevsel bir sentetik organik kimya araştırma laboratuvarı kurma imkanını sağladığına da işaret etti.

Kaynak : brtk.net

3.573 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!