Radyasyon Tedavisiyle Hidrojen Peroksit Kullanımı Kanserin Etkisini Azaltıyor!

Radyasyon Tedavisiyle Hidrojen Peroksit Kullanımı Kanserin Etkisini Azaltıyor!

Normal dokuyu radyasyonun zararlı etkilerinden koruyan bir ilaç molekülü, aynı zamanda radyasyon tedavisinin de etkisini arttırabilir.

Konuyla ilgili yayımlanan makalede ilacın ikili etkisi, kanser hücrelerinin ve sağlıklı hücrelerin süperoksit radikalinin oldukça reaktif bir molekül olan hidrojen peroksite dönüştüğü sırada ortaya çıkabilecek olumsuz etkilere karşı dayanma yeteneği arasındaki temel farka dayanır.

Avasopasem manganez olarak bilinen ilaç, Galera Therapeutics tarafından üretildi. Süperoksit dismutaz enzimi, süperoksiti hidrojen peroksite dönüştürür. İlaç üzerine çalışmalar radyasyon tedavisi ile üretilen zararlı süperoksit moleküllerini “temizleme” yeteneğine dayanıyor ve mukozal dokuyu radyoterapinin yan etkisinden koruma yeteneğini test etmek için klinik çalışmaları da içeriyor.

Radyasyon büyük miktarda süperoksit ürettiğinden bu ilacı radyasyon tedavisi ile birleştirmek yüksek düzeyde hidrojen peroksite sebep olur. Sağlıklı hücreler hidrojen peroksiti ortadan kaldıran metabolik sistemlere sahip olduğundan bu normal dokuya zarar vermez. Buna karşılık, biyolojik olarak anormal olan kanser hücreleri, yüksek seviyelerde hidrojen peroksit ile boğulabilir.

Onkoloji profesörünün yaptığı bir çalışma, kanser hücreleri ve sağlıklı hücreler, artan hidrojen peroksit miktarına çok farklı tepki verdiğini gösterdi. “Çalışmamız Avasopasem manganezinin, kanser hücrelerini seçici olarak öldüren ancak normal dokuya karşı zararsız olan hidrojen peroksiti oluşturmak için yüksek dozda radyasyonla etkileşime girdiğini göstermektedir.”

Çalışma akciğer ve pankreas kanseri fare modellerinde ilacın, tümörleri yok edebileceği ölçüde radyoterapi ile verildiğinde etkili olduğunu göstermiştir. Çalışma ayrıca en büyük etkinin şu anda kanserli bazı hastaları tedavi etmek için kullanılan stereotaktik vücut radyasyon tedavisi (SBRT) ile verilen dozlara benzer şekilde, yüksek günlük doz radyoterapi ile meydana geldiğini göstermiştir.

Araştırmacılar, hidrojen peroksitin etkili bir anahtar bileşen olduğunu doğrulamak için çeşitli deneyler kullandılar. Etkinin arttırılması, hidrojen peroksiti yok eden bir enzim eklenerek bloke edildiğini ve hidrojen peroksit parçalanması önlendiğinde gözlemlendi.

“Bu erken faz denemelerinden biri yakın zamanda, yüksek günlük doz radyoterapi ile Avasopasem manganezinin, pankreas kanserli hastalardaki sağkalım oranı plasebo ve aynı radyoterapiye kıyasla iki katına çıkardığını bildirdi. Çalışmamız, hastalar için potansiyel olarak çığır açan bu tedavinin yeni bilimsel temelini ortaya koymaktadır.”

Kaynak: sciencedaily.com

517 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!