Rekor kimya ihracatı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Şubat ayında kimya ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktarda yüzde 5,14 artışla 1 milyon 720 bin ton olarak gerçekleşti.

Türkiye sanayinin öncü sektörlerinden kimya, ihracatta yakaladığı artış ivmesini Şubat ayında da sürdürdü. Şubat ayında kimya ihracatı 2016 yılının aynı ayına göre miktarda yüzde 5,14 artışla 1 milyon 720 bin tona, değerde ise yüzde 18,56 yükselişle 1 milyar 352 milyon dolara ulaştı. Şubat ayı ihracatında Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Singapur, Almanya, Irak, Yunanistan, İtalya, İran, ABD ve Suudi Arabistan ilk on ülke olarak sıralandı. Kimya sektörünün hedef pazarları arasında önemli bir yeri bulunan ABD’ye yapılan ihracatın yeniden yükselişe geçmesi Şubat ayının en dikkat çeken gelişmelerinden biri oldu. ABD’ye gerçekleştirilen ihracatta miktarda yüzde 384,79; değerde ise yüzde 72,55 artış yaşandığı ve yeniden en çok ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdiği görüldü. Kimyanın alt sektörlerinin Şubat ayında gerçekleştirdiği ihracat rakamlarına bakıldığında mineral yağlar ve ürünlerin yükselişine devam ettiği ve 407 milyon 780 bin dolarlık ihracatla liderliğini koruduğu görülüyor. Plastikler ve mamülleri 400 milyon 215 bin dolarlık ihracatla ikinci sırada yer alırken üçüncülüğü 93 milyon 893 bin dolarla kauçuk ve kauçuk eşyalar üstlendi.

Veriler umut veriyor

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “İhracatımızda yaşanan artışın Şubat ayında da devam etmesi tüm sanayicilerimizi sevindirdi. Bu yıl için yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyoruz. Bu büyümeyi yakalamamız durumunda 2018 yılında çok daha olumlu gelişmeler yaşanacak. Şubat ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında Singapur’a yapılan ihracattaki artışlar dikkat çekiciydi. Singapur’a ihracatımız değerde yüzde 256,54 arttı” dedi.

Kaynak : gazeteekonomi.com

620 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!