Resim Tarayıcısı Umut Vadeden Yeni Bir CSI Aracı Haline Geliyor

Resim Tarayıcısı Umut Vadeden Yeni Bir CSI Aracı Haline Geliyor

Fotoğraf: Siyah bir T-shirt üzerine dört farklı kan örneği, demir ve potasyum sinyali olarak MA-XRF kullanılarak görülebilir hale getirildi. (Kaynak: Delft University of Technology) 

Bir araştırma ortaklığı, bulunması zor ve gizlenmiş adli izlerin saptanması için yeni bir yöntem geliştirdi. Aslında tabloların ve diğer sanat eserlerinin temel görüntüleri için geliştirilen bir teknik olan makro X-ışını floresans spektroskopisini (MA-XRF) taramaya dayanan bu teknik resmi olarak bugün Bilimsel Raporlarda yayınlandı.

MA-XRF, sanat bilimlerinde gizli boya katmanlarını açığa çıkarması ile bilinen bu ilginç özelliği sayesinde sanatsal kimliğin doğrulanmasına yardımcı oldu ve sanatçıların yaratıcı süreçlerine yönelik çalışmaları etkinleştirdi. İlk kez bu çalışmada MA-XRF’nin adli tıp bilimindeki potansiyeli gösterildi. Geleneksel yöntemler için çok koyu veya çok açık renkli olan giyim eşyaları üzerindeki biyolojik izlerinin (kan, sperm, idrar ve ter gibi) ve kompleks barut kalıntısı örneklerinin algılanmasını ve görüntülenmesini sağlar.

Yöntem, adli DNA profillemesi ile tamamen uyumludur. Ayrıca bu yeni yöntem yaşlanmış izler, karışık lekeler, kalitesiz izler ve yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak gizlenmiş izler için ilginç fırsatlar sunuyor. Örneğin MA-XRF tabanlı kurşun görüntüleme, kanıtları gizlemek için kat ve kat boya uygulansa bile duvardaki mermi darbesinin tespit edilmesini sağladı.

Resim Tarayıcısı Umut Vadeden Yeni Bir CSI Aracı Haline Geliyor

Fotoğraf: Kontrollü koşullar altında, sperma ve idrar lekeleri içeren kadın iç çamaşırına uygulanan MA-XRF temel taraması. (Kaynak: Delft University of Technology)

Kaynak : phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

Trinseo ve Fernholz Yenilenebilir Polistiren Gıda Ambalajlamasına Öncülük Ediyor

Trinseo ve Alman plastik üreticisi Fernholz, gıda paketlemede kullanmak üzere tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polistirenin …