Rus Bilim İnsanlarından Karbon Nanotüplerden Elektronik Cihaz Üretim Önerisi

Rus Bilim İnsanlarından Karbon Nanotüplerden Elektronik Cihaz Üretim Önerisi

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhI) bir grup bilim insanının floresans karbon nanotüplerinin özellikleri üzerinde gerçekleştirdiği araştırma, yarı iletkenin üzerinde yapılan esnetme etkisiyle metal özelliğini kazandığını ortaya koydu.

‘Diamond and Related Materials’ dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre elektromekanik sensörler, tünel diyotlar ve mikroçipler için bileşenler olmak üzere hassas nano elektronik cihaz üretimine önemli katkıda bulunacak.

Son otuz yıllık dönemde yapılan araştırmalarda floresans özellikli karbon nanotüpler dahilinde çok sayıda yeni karbon madde elde edildi. Bezelye kabuğuna benzemesi nedeniyle floresans karbo nanotüplerine ‘karbon bezelye’ deniliyor.

MEPhI Öğretim Üyesi Konstantin Katin, yapılan araştırmanın sonuçlarını Sputnik’e değerlendirerek, “İncelemeler sonucunda karbon bezelye maddesinin gerek yarı iletken gerekse metal olarak kullanılabildiği ortaya çıktı. Metal özelliklerinin kendini göstermesi için onu sadece yüzde 4 oranında esnetmek yeterli” ifadelerini kullandı.

Floresans karbon nanotüplerin özelliklerine dair bilgi veren MEPhI’den fizikçi Mikhail Maslov ise “Bizim nanotüp önce enerji boşluğuna sahip olan yarı iletkendi. Floresanslardan elektronlar gerekli miktarda enerjiye sahip olmadığı için bu boşluğu dolduramıyordu. Ancak nanotüp üzerinde yapılan mekanik işin etkisiyle durum tamamen değişiyor ve karbon bezelye metal özelliklerini kazanmış oluyordu” dedi.

Bugün itibariyle hassas nanoelektronik cihazların üretiminde gerek metaller gerekse yarı iletkenler olmak üzere çok sayıda çeşitli madde kullanılıyor. Ancak MEPhI bilim insanlarının elde ettiği sonuçlar bu maddelerin yerine üzerinde yapılan mekanik etkisiyle farklı özellikler gösteren karbon bezelye maddesinin geçebileceğini ortaya koydu. Bu da, rezonans tünel diyotlar, jeneratörler, elektrik şalter ve sensörler üretim sürecinin kolaylaşmasına imkan verecek.

Kaynak : sputniknews.com

447 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!