Dize Bağlı Yeni Enerji Toplayıcı Küçük Elektroniklere Güç Verebilir

Dize Bağlı Yeni Enerji Toplayıcı Küçük Elektroniklere Güç Verebilir

Fotoğraf : Dizin hareketi sırasında enerji üreten sürgülü manivela mekanizmasının şeması.

Sadece yürüyerek yürüyerek cihazlara güç vermeyi düşünün. Bu olasılık, Hong Kong Çin Üniversitesindeki bir bilim adamları ekibi tarafından yaratılan son teknoloji ile gerçeklikten uzak olmayabilir.

Ekip, teknolojiyi AIP Publishing’ten Applied Physics Letters’da bildirdi . Bir enerji toplayıcı, kullanıcının dizine monte edilmiştir ve kullanıcı herhangi bir çaba harcamadan yürürken 1.6 mW güç üretebilir. Enerji, GPS cihazları ve sağlık izleme ekipmanı gibi küçük elektronikleri çalıştırmak için yeterlidir.

“Kendi kendine çalışan GPS cihazları, tırmanıcıların ve dağcıların dikkatini çekecek. ” Wei-Hsin Liao, Çalışmanın Yazarı ve Profesör, Makine ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü, Hong Kong Çin Üniversitesi

Bilim adamları, bir motoru çalıştırmaya eşdeğer bir sürgülü manivela mekanizması oluşturmak için maruz kaldıkları her türlü bükülmeden enerji üreten, benzersiz bir akıllı makro fiber malzeme kullandılar. Yazarlar, diğer eklemlerin çoğuna kıyasla diz ekleminin geniş hareket alanı nedeniyle cihazı dizine tutturmaya karar vermişlerdir.

Liao “ Bu toplayıcı doğrudan büyük deformasyonlardan enerji toplayabilir ” dedi.

Kullanıcı yürürken ve diz büküldüğünde malzemenin yaşadığı sürekli ileri geri hareket, cihazın bükülmesini ve elektrik üretmesini sağlar. Bu, toplayıcının “ insan dizinin doğal hareketiyle biyomekanik enerjiyi yakalayabildiği anlamına geliyor. ” diye belirtiyor Liao.

Giyilebilir enerji toplayıcıların önceki modelleri, hareket nedeniyle cihazda üretilen titreşimi kullandı ki bu da verim ile ilgili sınırlamaları da beraberinde getirir.

“ İnsan adımlarının sıklığı oldukça yavaştır ki, önemli oranda enerji toplama kapasitesini azaltır. ” Liao belirtti. Takımın cihazı farklı bir teknik kullandığından, bu dezavantajın üstesinden gelir.

Prototip sadece 307 g (0.68 pound) ağırlığa sahip ve saatte 2 ila 6.5 km (saatte 1 ila 4 mil) hızla yürüyen insan deneklerde test edildi. Bilim adamları, kullanıcının nefes alma düzenlerini cihazla ve cihazsız olarak karşılaştırdılar ve yürümek için gereken enerjinin değişmeden kaldığını, cihazın insan için hiçbir ücret ödemeden güç ürettiğini ortaya koydu.

Bilim adamları verimli, giyilebilir bir enerji toplayıcısının yararlarını kaydediyor ve teknolojinin gelecekteki ticarileşmesine odaklanıyorlar.

“Kendi kendine çalışan ekipman, kullanıcıların günlük rahatsızlıktan kurtulmasını sağlar . Bu enerji toplayıcı, kendinden elektrikli giyilebilir cihazların geliştirilmesini teşvik edecektir.

Wei-Hsin Liao, Çalışmanın Yazarı ve Profesör, Makine ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü, Hong Kong Çin Üniversitesi

Kaynak: azom.com

397 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!