Rusya’nın Koronavirüs Aşısı ‘Sputnik V’ İlk Kez Görüntülendi

Rusya’nın Koronavirüs Aşısı 'Sputnik V' İlk Kez GörüntülendiRusya’nın bu hafta içi tecil duyurusunu yaptığı koronavirüs aşısı Sputnik V’in üretim aşamalarına dair ilk görüntüler paylaşıldı. Rusya merkezli ilaç şirketi AFK Sistema’nın Binnopharm tesislerinde çekilen görüntülerde, iki doz halindeki aşı şişelerini seri üretim bandında görmek mümkün.

Koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olduğunu duyuran Rusya, Sputnik V adını verdiği bu aşı ile salgına karşı önemli bir adım attığını savunuyor. Bir yıl içerisinde 500 milyon doz üretilmesi planlanan aşı, Ekim 2020’den itibaren Rusya’da sağlık görevlileri ve diğer risk gruplarına uygulanacak.

Testlerin yetersiz olduğu eleştirilerine ve Sputnik V’in, bir aşı üretimi için kritik olan Faz-3 aşamasına gelmeden onaylandığına dair bilgilere rağmen seri üretim başlamış durumda. Rusya Sağlık Bakanlığı denetiminde Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının AFK Sistema isimli ilaç şirketi tarafından Binnofarm tesislerindeki üretim aşamasından ilk görüntüler geldi.

Rusya’nın Koronavirüs Aşısı Sputnik V’in Üretimi

Rusya merkezi yönetiminin haber ajansı Sputnik tarafından paylaşılan görüntülerde, aşının üretim bandındaki ilk görüntüleri bulunuyor. Aşı tüpleri ya da halk arasındaki yaygın adıyla aşı ampulleri mavi ve kırmızı etiketlere sahip iki farklı doz halinde üretiliyor. Her hastaya iki doz uygulanıyor.

AFK Sistema Başkanı Vladimir Chirahov, aşının ilk partisinin hazır olduğunu söylüyor. Bu da aslında üretimin tescil duyurusundan önce başladığının bir kanıtı. Rusya’daki sağlık görevlileri üzerinde ilk kez uygulanması beklenen aşı, ardından Rus öğretmenlere ve diğer riskli yaş gruplarına uygulanacak.

Kaynak : webtekno.com

290 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!