Süngerimsi Metal Lityum-Oksijen Pillerine Enerji Sağlıyor!

Süngerimsi Metal Lityum Oksijen Pillerine Enerji Sağlıyor

Çok hafif bir nikel katodu, pillerin performansını ve ömür süresini arttırmaktadır.

Bir çiçeğin üzerinde dengede durabilecek kadar hafif ve gözenekli bir metal elektrot, lityum-oksijen pillerinin potansiyelini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Petrolünkine yakın bir kuramsal enerji yoğunluğuna sahip bu pil ile bir gün elektrikli otomobillere güç sağlanabilir.

Ancak, lityum-oksijen pilleri hala düşük verim ve dayanıklılık konusunda sıkıntı çekmektedir. Elektrokimyasal reaksiyon sonucu oluşan reaktif lityum oksitler ve peroksitler, genellikle karbondan meydana gelen katodu parçalarlar. Sonuç olarak lityum karbonat ve diğer bileşikleri pilde toplanır ve zamanla çalışmasını durdurur.

Çin Bilimleri Akademisi’nden Xin-Bo Zhang ve ekibi, karbonu gözenekli nikel-altın katodu ile değiştirerek bu sorunu çözebileceklerini keşfetmişlerdir. Çok hafif bir metal, 286 şarj-deşarj döngüsünden sonra bile reaktif lityum bileşiklerinden etkilenmez. Ayrıca bu değişim, ticari lityum-iyon sistemleri ile rekabet etmek için pillerin performansını yükseltir.

Zhang’ın katodu, nano gözenekli nikel tabakası ile çevrilmiş çok hafif nikel köpüğünden meydana gelmektedir. Nikel pilin elektro kimyasal reaksiyonunu katalizleyemediğinden dolayı altın, altın-nikel alaşımının ince tabakasını oluşturmak için katodun yüzeyinde depolanır. Araştırmacılar, zamanla teknolojinin tam potansiyelini uygulayabilmek için pilin potansiyelini daha da arttırmaya çalışıyor.

Kaynak: chemistryworld.com

552 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!