Sabir Yunusov

sabir yunusov - Sabir Yunusov

Sabir Yunusovich Yunusov (Rusça: Сабир Юнусович Юнусов) (18 Mart 1909, Taşkent – 29 Kasım 1995, Taşkent), alkaloid kimya alanındaki araştırmalarıyla tanınan dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Sovyet ve Özbek kimyacıdır. D.I.’yi kazandı. Bu iş için Mendeleev Altın Madalyası’nı (1971) aldı. Sabir Yunusov, 1956 yılında Özbek SSR (Özbekistan’dan 1991’den beri) Bilimler Akademisi bünyesinde bulunan Bitki Maddeleri Kimya Enstitüsü’nü kurdu. 1958’den itibaren öldüğü vakte kadar SSCB Bilimler Akademisi’nin (1991’den beri Rusya) üyesi oldu. Vefatından sonra Özbekistan’ın Taşkent’inde gömüldü.

Yorumlar
Rabiye Baştürk - Sabir Yunusov

Hakkında Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada 2 yıl hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 2. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Ayrıca edebiyata ilgi duyduğundan bazı sitelerde yazmaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

venkatraman ramakrishnan 310x165 - Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

Bir cevap yazın