Richard Laurence Millington Synge

Richard Laurence Millington Synge

Doğum tarihi: 28 Ekim 1914

Uyruğu: İngiliz

Eş / Ex-: Ann Stephen

Güneş Burcu: Akrep

Öldüğü yaş: 79

Doğum yeri: Liverpool, İngiltere

Babası: Laurence Millington Synge

Annesi: Katharine Charlotte Swan

Çocukları: Alexander Millington, Charlotte, Elizabeth, Jane, Mary, Matthew Millington, Patrick Millington

Ölüm tarihi: 18 Ağustos 1994

Ölüm Yeri: Norwich, İngiltere

Richard LM Synge veya diğer bir söyleyişle Richard Laurence Millington Synge, kimyasal kromatografiyi de içeren sıvı-sıvı ayırma kromatografisi olarak bilinen bir prosesle kimyasal bileşiklerde bir karışımının bileşenlerini ayırma yönteminin icadı ile kimya dalında Nobel Ödülü alan bir İngiliz biyokimyacıydır. Ödülü, bu süreç de onunla işbirliği yapan başka bir İngiliz kimyager olan Archer John Porter Martin ile paylaştı. Tüm kariyeri boyunca çeşitli enstitülerdeki araştırmalarla geçirdi. Sıvı-sıvı kağıt-bölme kromatografisi tekniğinin gelişimi, hem akademi hem de endüstri tarafından büyük ölçüde takdir edilmiştir, çünkü temiz olan bir bileşenin tamamen ayrılması için yeni bir yol açmıştır. Synge harika bir hafızaya sahipti. Rusça, Almanca ve İsveççe dillerini akıcı olarak konuşurdu. Günlük yaşamında çok düzenli hareket ederdi. Bir borsacının oğlu olmak, finansal meselelere hakim olmasına ve denetimlerde yapılan hesaplar konusunda katı olmasına sebep olmuştu. Demiryolu sistemi ve tren saatleri hakkında çok bilgiliydi. Cambridge günlerinde, hayatı boyunca kendisine büyük etkisi olan savaşın karşıtı olmuş ve anti-faşist hareketlerle temas kurmuştu.

Çocukluğu ve Erken Yaşamı

. Richard L. M. Synge, 28 Ekim 1914’te İngiltere’nin Liverpool kentinde doğdu. Babası, Laurence Millington Synge bir borsacıydı ve annesi Katharine Charlotte Swan’dı. Anthea adında bir kız kardeşi vardı.

. İlk eğitimini Wellington’daki bir hazırlık okulu olan “Eski Salon” dan yaptı.

. 1928’de İngiltere’deki Winchester Koleji’ne katıldı. 1931’e kadar çok sıkı çalıştı. Daha sonra 1933’de kadar doğa bilimlerine geçti ve fen konularını inceledi. Trinity’de doğa bilimlerini incelemek için ‘Classics Scholarship’ kolejini kazandı.

. 1933’te Cambridge Üniversitesi’ altındaki Trinity Koleji’ne katıldı, 1935’e kadar Doğa Bilimleri Tripos Bölüm I için fizik, kimya, fizyoloji ve 1936’ya kadar bölüm II  için biyokimya eğitimi aldı. 1935 yılında yüksek lisans ve 1936 yılında yüksek lisans derecesi ile İlk çift alanda çalışacak bir araştırma öğrencisi olarak kabul edildi.

. 1936-1939 yılları arasında, N. W. Pirie’nin gözetiminde Sir Fredrick G. Hopkins tarafından yönetilen “Üniversite Biyokimya Laboratuvarı” nda bir araştırma öğrencisi olarak çalıştı. Doktora derecesini 1941’de ‘Trinity College’dan aldı.

Kariyeri

. Richard L. M. Synge 1939’dan 1943’e kadar “İngiliz Tekstil Teknolojileri Grubu” kapsamında “Yün Endüstrileri Araştırma Derneği” nde çalıştı. Burada kromatografi için kullanılabilecek bir aparat inşa etmeye çalışan Archer J. P. Martin ile tanıştı.

. Synge ve Martin birlikte, daha sonra üzerinde çalışılabilecek amino asitler gibi yakından ilişkili kimyasalların bileşenlerini ayırma tekniğini geliştirdikleri bir operasyon aparatı oluşturdular.

. Synge ve Martin, çalışmalarını 7 Haziran 1941’de Londra’daki Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yer alan Biyokimya Derneği’ne gösterdiler.

. Synge ve Martin, daha sonra protein-gramicidin S ‘molekülünün tam yapısını bulmak için Synge tarafından kullanılan kağıt-kromatografi tekniğinin geliştirilmesinde başarılı olmuştur. Bu teknik, insülin yapısını daha sonra bulmak için bir İngiliz Biyokimyacı olan Fredrick Sanger tarafından kullanılmıştır.

. 1943’de ter Lister Önleyici Tıp Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı’ na katıldı ve 1948’e kadar T. gramicidin grubunun antibiyotik peptidleri üzerine W. T. J. Morgan ile birlikte çalıştı.

. Yukarıdaki bileşiklere adsorpsiyon yöntemlerini uygulamak için 1946-1947 yılları arasında Uppsala’da Profesör Tiselius ile sekiz ay geçirdi.

. 1948’den 1958’e kadar Aberdeen Bucksburn’da Protein Kimyası Bölüm Başkanı olarak Rowett Araştırma Enstitüsü ile beraber çalıştı. Proteinlerin sindirimi için, hayvanlar, ilgili mikroorganizmalar, proteinler, peptitler ve diğer bileşenler üzerinde çalıştı.

. 1950’de polisakkaritlerin elektrokinetik ultrafiltresi’nde A. Tiselius ve D. L. Mold ile çalıştı.

. 1952’de Royal Society of Chemistry’de Kimyasal Bilgi Grubu’nun haznedarlığını yaptı.

. E.P. ile 1958-1989 yılları arasında sporidesmin toksik fungal bileşeninin izolasyonu üzerine, Yeni Zelanda’nın Hamilton şehrindeki Ruakura Hayvancılık Araştırma İstasyonu’nda çalışmalar yaptı.

. 1959’da “Rowett Araştırma Enstitüsü” ne geri döndü ve 1967’ye kadar enstitü ile birlikte çalıştı.

. 1967’den 1976’ya kadar Norwich’te “Gıda Araştırmaları Enstitüsü” ile biyokimyacı olarak çalıştı.

. 1968’den 1984’e kadar Biyoloji Bilimleri Profesörü olduğu Anglia Üniversitesi’nden emekli oldu.

 Büyük Başarıları

. Synge ve Martin, çalışmalarının sonuçlarını 1941 yılında Biyokimya Dergisi’nde kağıt-bölüm kromatografisinde yayınladılar.

. Archer Martin ile 1941’de yayımlanan “Yeraltı Sıvı-Sıvı Ekstraksiyonu: Yün Amino-Asit Kompozisyonu ile Yüksek Monoamino-Asitlerin Ayrılması” kitabını yazdılar.

 Ödülleri ve Başarıları

. Richard L. M. Synge, 1950’de Royal Society’.ye üye oldu.

. 1952’de Kimya alanında Nobel Ödülü aldı.

. 1959’da John Price Wetherill Madalyası’nı kazandı.

. 1963’te Edinburgh Royal Society of Edinburgh üyesi oldu.

. Amerikan Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Derneği tarafından Yabancı Üye yapıldı.

. 1968’den 1984’e kadar Anglia Üniversitesi’nde biyoloji bilimleri profesörlüğü yaptı.

Kişisel Yaşam ve Miras:

. 1943’te Ann Stephen’la evlendi. Jane, Elizabeth, Charlotte ve Mary adlı dört kızı ve Matthew Millington, Patrick Millington adlı üç oğlu oldu.

. Hayatının sonraki yıllarında gut, temporal arterit ve miyelodisplaziden dolayı sıkıntı çekti.

. Richard L. M. Synge, 18 Ağustos 1994’te Norwich, Norfolk, İngiltere’de öldü.

 İnsani İşleri

. Richard L. M. Synge, Cambridge Üniversitesi’ndeki ilk günlerinde bir barış aktivisti ve nükleer silahsızlanma savunucusuydu. 1982 yılında Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen Pugwash Barış Konferansı sırasında Pugwash Deklarasyonu’nu imzaladı. Hiroşima ve Nagazaki için endişelendi ve Henry Truman’ı ve U.S’yi atom bombasını geliştirdikleri ve kullandıkları için asla bağışlamadı. Bütün barış girişimlerinde karısı tarafından desteklendi.

 Önemsiz Şeyler

. Richard L. M. Synge, trenle seyahat etmeyi severdi ve ray meraklıları tarafından yönetilen dergiler için ara sıra makaleler yazdı.

. Ter Lister Koruyucu Hekimlik Enstitüsü’ndeki laboratuvar asistanlarından biri, daha sonra Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher olan Margaret Roberts idi.

820 Kez Okundu

Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!