Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

FDA, ABD’de satılan saç boyalarında kurşun asetata bir son vermek için dilekçe verdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 30 Ekim’de yayınlanan bir yönetmelik ile ABD’de satılan saç boyalarında kurşun katkı maddesinin bir renk katkı maddesi olarak kullanımını yasaklamıştır. Bu yönetmelik, kurşun asetatın nörotoksik ve kanserojen olduğunu iddia eden halk sağlığı grupları tarafından verilen 2017 dilekçesine yanıt olarak çıkarıldı.

FDA, “Bu renk katkısının kullanılmasından kaynaklanan hiçbir zarar olmaması konusunda bir kesinlik söz konusu değildir” diyerek, dilekçeyi yazanlarla aynı görüşü paylaştı.

Birçok üretici zaten zamanla saç boyalarında kurşun asetat yerine bizmut sitrat kullanmaya başlamıştır. Ancak erkeklerde gri kılları koyulaştırmaya yönelik birkaç ürün hala kurşun asetat içerir. FDA, şirketlere ürünlerini yeniden formüle etmesi için zaman verdi, bu sebeple yasağı bir yıl içinde uygulamaya başlayacak.

Çevre Savunma Fonu’ndan Kimyasal Politika Direktörü Tom Neltner bir demeçte, “FDA’nın kararı insanları sürekli kurşuna maruz bırakan kaynaklara karşı korumaya yönelik önemli bir adımdır ki bu da bu kurumun 30 yıldan fazla bir zamandır güttüğü politikadan daha önemli bir yoldur.” demiştir. EDF, FDA’ya dilekçe yazan gruplardan bir tanesidir.

Kaynak : acs.org

281 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!