Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

sac boyalarindaki kursunla vedalasin - Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

FDA, ABD’de satılan saç boyalarında kurşun asetata bir son vermek için dilekçe verdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 30 Ekim’de yayınlanan bir yönetmelik ile ABD’de satılan saç boyalarında kurşun katkı maddesinin bir renk katkı maddesi olarak kullanımını yasaklamıştır. Bu yönetmelik, kurşun asetatın nörotoksik ve kanserojen olduğunu iddia eden halk sağlığı grupları tarafından verilen 2017 dilekçesine yanıt olarak çıkarıldı.

FDA, “Bu renk katkısının kullanılmasından kaynaklanan hiçbir zarar olmaması konusunda bir kesinlik söz konusu değildir” diyerek, dilekçeyi yazanlarla aynı görüşü paylaştı.

Birçok üretici zaten zamanla saç boyalarında kurşun asetat yerine bizmut sitrat kullanmaya başlamıştır. Ancak erkeklerde gri kılları koyulaştırmaya yönelik birkaç ürün hala kurşun asetat içerir. FDA, şirketlere ürünlerini yeniden formüle etmesi için zaman verdi, bu sebeple yasağı bir yıl içinde uygulamaya başlayacak.

Çevre Savunma Fonu’ndan Kimyasal Politika Direktörü Tom Neltner bir demeçte, “FDA’nın kararı insanları sürekli kurşuna maruz bırakan kaynaklara karşı korumaya yönelik önemli bir adımdır ki bu da bu kurumun 30 yıldan fazla bir zamandır güttüğü politikadan daha önemli bir yoldur.” demiştir. EDF, FDA’ya dilekçe yazan gruplardan bir tanesidir.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Sena Saatçi - Saç Boyalarındaki Kurşunla Vedalaşın

Hakkında Sena Saatçi

1997 Yılın'da Tekirdağ'da doğdum. 2015 yılında liseden mezun oldum. 1 sene tercih yapmayıp kendimi ingilizce dışında farklı diller öğrenmek gibi başka yönlerde geliştirdim. 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazandım hazırlığı atladım, şuan 3. sınıftayım. Okula girdiğim sene bölümümüzün kulübü olan İstanbul Üniveristesi Kimya Mühendisliği Kulübü(İÜKMK) ile tanıştım ve üye oldum. şuanda Yönetim Kurulunda Finansal Direktör olarak görev yapmaktayim. Kimyaya olan ilgim hiç bitmedi, zaten liseden beri bu bölümü istiyordum. Yabancı kaynaklardan bilimsel gelişmeleri takip etmeyi sevdiğim için bölümüme de katkısı olacağını düşünerek Inovatif Kimya Dergisine katımak istedim. Böylelikle bölümümle ilgili gelismeleri daha yakından takip edebilecektim. 2018 yılından beri Inovatif Kimya Dergisi'ne gönüllü çeviriler yapmaktayım.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

bu robotlar nasil yapilir diyagramlarini takip edebiliyor 310x165 - Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Fotoğraf : ADIM ADIM: Yeni bir robot işletim sistemi, robotların görsel bazlı talimatları algılayarak (görseldeki robota …

Bir cevap yazın