Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi için Avokado Tüketin!

Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi için Avokado Tüketin!Fotoğraf: 12 hafta boyunca taze Hass türü avokado tüketimi, dışkı mikrobiyotasında olumlu değişikliklere yol açtı. Ek olarak, düzenli avokado tüketen aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde mikrobiyal metabolitlerin konsantrasyonunda artış gözlemlendi.

“Journal of Nutrition” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, avokado bağırsak mikrobiyotasının bileşimini, metabolik işlevlerini ve sindirim fizyolojisini olumlu yönde etkiliyor.

Avokado (Persea americana), sindirime yararları ve gastrointestinal mikrobiyota sağlığı ile ilişkilendirilen diyet lifi ve tekli doymamış yağ asitleri açısından zengindir.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi Beslenme Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi olan Sharon Thompson, “Avokado yemenin bireyi tok hissettirdiğini ve kandaki kolesterol konsantrasyonunu azalttığını önceden biliyorduk ancak bağırsak mikroplarını ve mikroplar tarafından üretilen metabolitleri nasıl etkilediğini bilmiyorduk.” dedi.

Dr. Hannah Holscher, “Bu çalışmanın amacı, avokado tüketiminin gastrointestinal mikrobiyota üzerindeki etkilerini araştırmaktı.” diye ekledi.

“Amacımız, avokadodaki yağların ve lifin bağırsak mikrobiyotasını olumlu etkilediği hipotezini test etmekti. Ayrıca bağırsak mikropları ve sağlık arasındaki ilişkiyi keşfetmek istedik.”

Çalışma, aşırı kilolu veya obez olan, kilo dışında sağlık problemi olmayan 25 ila 45 yaşları arasındaki 163 yetişkini içeriyordu.

Katılımcılar, 12 hafta boyunca günlük 175 g (erkek) veya 140 g (kadın) taze Hass türü avokado veya izokalorik kontrol yemeği tüketti.

Katılımcılar, çalışma boyunca kan, idrar ve dışkı örnekleri sağladılar. Ayrıca her dört haftada bir yediklerini kaydettiler.

Araştırmacılar, her gün avokado tüketen katılımcılarda miktar ve çeşitlilik bağlamlarında daha fazla bağırsak mikrobu gözlemlediğini kaydettiler. Bu mikropların lifleri parçalayan ve bağırsak sağlığını destekleyen metabolitler üretmeleri dolayısıyla sindirim sistemi için büyük önem taşıdığını da belirttiler. 

Araştırmacılar, avokado tüketen grubun kontrol grubuna göre daha fazla kalori tüketirken aynı zamanda dışkılarında daha fazla yağ atıldığını da kaydettiler.

Dr. Holscher, “Daha fazla yağ atılımı, avokado tüketen katılımcıların yedikleri gıdalardan daha az enerji emdikleri anlamına geliyor. Bunun nedeni muhtemelen sindirim sistemimizde yağları emmemizi sağlayan moleküller olan safra asitlerindeki azalma. Avokado tüketen grubun dışkı örneklerindeki safra asidi miktarı kontrol grubuna göre daha düşük, yağ miktarı ise daha yüksek idi.”

Araştırmacılar, çözünür lif içeriğinin önemine parmak basarken orta boy bir avokadonun yaklaşık 12 gram lif içerdiğini ve bunun günlük tüketim için önerilen 28 ila 34 gram lif miktarını karşılamada önem arz ettiğini de eklediler.

Lif tüketiminin mikrobiyom için de önemli olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, diyet liflerini parçalayamazsak da bazı bağırsak mikroplarının parçalayabildiklerini de belirttiler.

Kaynak: sci-news.com

18 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!