Samsun Doğalgaz Çevrim Santraline ödül

samsun dogalgaz cevrim santraline odul

Cengiz Enerji’ye bağlı Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali ikinci ödülünü aldı.

23 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve yüzde 61 verimlilik oranıyla iki dünya rekoru birden kıran Cengiz Enerji’ye bağlı Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali ikinci ödülünü dünya enerji sektörünün referans kabul ettiği Power Magazine’den aldı.

Bu yılın ocak ayında üretime başlamasına rağmen haziranda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin büyük ödülünü Türkiye’ye getiren Cengiz Enerji kuruluşlarından Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali şimdi de “Dünyanın en iyi doğalgaz çevrim santrali” ödülünü almayı başardı.

Dünya enerji sektörünün referans olarak kabul ettiği Power Magazine dergisi, dünyanın en iyi enerji şirketlerini seçerek eylül ayındaki sayısında yayımladı. Doğalgaz çevrim santralleri kategorisinde ise büyük ödüle Cengiz Enerji bünyesindeki Samsun Doğalgaz çevrim Santrali layık görüldü.

Samsun Santralinin, verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulundurması, 23 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve gaz salınımı konusunda sıfır değerlere sahip olması ödülü getiren en önemli unsurlar oldu. Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz yaptığı yazılı açıklamada, “Aldığımız ödüller ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha bize gösterdi. Türkiye ve Samsun’a ödül üzerine ödül kazandıran Türk mühendisleri ve Türk işçilerini kutluyorum” dedi.

Gaz Salınımında Sıfır Değer

Samsun santralinin, doğal gaz çevrim santralleri arasında yüzde 61 ile dünyanın verimlilik rekoruna sahip olduğunu hatırlatan Ahmet Cengiz, “Ödüle doymayan santralimiz, ikinci rekoru ise en kısa sürede tamamlanmasıyla kırdı. Bize iki rekor ve iki ödül getiren santralimiz, kükürtdioksit, karbonmonoksit ve toz salınımında sıfır (0) değerlere sahip çevre dostu teknoloji ile kuruldu” açıklamasını yaptı.

Samsun Doğal Gaz Çevrim Santralı

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulan doğal gaz çevrim santrali saate 610 MW elektrik üretiyor. 400 milyon dolar harcamayla üretime başlayan santralde nüfusu 1 milyonu aşan Samsun’un ihtiyacının iki katı elektrik üretiliyor. İnşaat aşamasında 600 kişinin çalıştığı santralde, işletme aşamasında 125 teknik elemana iş imkanı sağlandı. Verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulunduran Samsun Doğal Gaz Çevrim Santrali, çevreye dost olmasıyla da dikkat çekiyor. Gaz salınım değerleri arasında sınır değeri 100 olan karbonmonoksit ve kükürtdioksit sıfır olarak, sınır değeri 75 olan azotoksit 24.8 ve toz ise yine sıfır olarak ölçüldü.

Kaynak :  emlakpencerem.com

734 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!