Shell, Çevre Dostu Harcamalarını İki Katına Çıkardı ve Karbon Ayakizini Yarı Yarıya Düşürme Sözü Verdi

Shell, Çevre Dostu Harcamalarını İki Katına Çıkardı ve Karbon Ayakizini Yarı Yarıya Düşürme Sözü Verdi

Shell, temiz enerjiye olan yatırımını iki katına çıkardı ve hissedarlarına 2050’ye kadar sattığı enerjinin karbon ayakizini yarıya indirmeyi vaat etti.

The Anglo Dutch firması yeni enerji paylaşımları için 2018-2020 için yatırım harcamalarını yılda 1-2 milyar $’a kadar arttırdı ki bu rakam daha önceki 2020 yılı itibariyle yılda 1 milyar $’a çıkarma planından daha yüksektir.

Fakat rüzgar enerjisine, biyoyakıtlara ve elektrikli araç kurulumuna yapılan harcama, planlanmış yıllık 25-30 milyar $ yatırımın küçük bir kısmına tekabül edecektir. Shell, yılda derin deniz sondajına 5-6 milyar $ ve kaya petrolü ve kaya gazına tahsis edilmiş 2-3 milyar $’a sahiptir.

Şirketin yeni iklim değişikliği hedefi 2050 yılına kadar ürünlerinin net karbon ayakizini yarıya, 2035 yılına kadar ise 1/5’ine indirmektedir.

“Toplum bünyesindeki ürünlerin genel olarak daha düşük bir karbon ayakizine sahip olduğundan emin olunmaktadır. Bu, enerji dönüşümü karşısında şirketimizin ilgili bir şirket olarak kaldığından emin olmanın uzun dönemli bir yoludur,” demiştir Shell’in genel müdürü Ben van Beurden.

Karbon hedefi bu yılın başlarındaki yıllık genel kurulunda yatırımcı eylemciler tarafından ortaya konan ve kurulun karşı çıkıp reddettiği bir konuya benzerdir.

Shell, amacın hissedarların teklifinin ruhuna hitap ettiğini, fakat şirketin seçtiği metodolojisi, önergenin negatif yönlü etkilerinin olmadığı anlamına geldiğini söylemiştir. “İçinde dürüstlük ve ilgi görüyoruz,” demiştir Van Beurden.

Teklifin arkasındaki Hollandalı aktivist yatırımcı grubu “Follow This”, yeni bir hedefe merhaba demiştir.

“Shell’in küresel ısınmayı sınırlandırmak için Paris iklim anlaşmasının hedeflerine ulaşma konusundaki liderliği eline alması konusundaki iddialı kararını alkışlıyoruz,” demiştir grubun kurucusu Mark van Baal.

Shell, varolan işlerle ve –son zamanlarda elektrikli araç şarj firmaları Ionity ve New Motion’ı satın alarak yaptıkları gibi- şirketleri elde ederek yeni enerji paylarını büyüteceklerini açıklamıştır.

Van Beurden, yeşil enerjiye olan harcama seviyelerinden bahsederek “Yeni enerjilere yapacağımız yatırım yeterli midir? Bakalım, bir yerlerden başlamamız gerekiyor,” demiştir.

Beurden, rüzgar ve biyoyakıtların anahtar role sahip olduğunu söylemiştir. “Sistematik olarak gelişeceğiz, bu iş şirketin geleceğinin dikkate değer bir parçası olana kadar bu işi büyüteceğiz, yoksa karbon ayakizinde %20’lik bir azalma dahi elde edemezsiniz.

“Fakat bunu disiplinli bir şekilde gerçekleştirmek zorundayız. Eğer ki bu prosesteki değeri mahvedecek olursak, kimse bunun için görevlendirilmeyecektir.”

Öte yandan şirket, hidrokarbonların halen işlerinin merkezinde kalacağını ve küresel enerji düzenlemesinin önümüzdeki 20 yılda sona ereceğini söylemiştir.

Yağ ve gaz, enerji sisteminin önemli bir parçası olarak kalacaktır(2030 yılına kadar), hiçbir güvenilir tahmin aksini iddia etmemektedir, demiştir Van Beurden.

Kaynak : theguardian.com

Okumanızı Öneriyoruz

Trinseo ve Fernholz Yenilenebilir Polistiren Gıda Ambalajlamasına Öncülük Ediyor

Trinseo ve Alman plastik üreticisi Fernholz, gıda paketlemede kullanmak üzere tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polistirenin …