Sıfır Atık ile Telefon Üretiminde Kilometre Taşı!

UBC araştırmacıları, bir cep telefonunun en sık atılan parçalarından ikisi olan fiberglas ve reçineyi verimli bir şekilde ayırmak için kullanılan bir prosesi mükemmelleştirdi ve onları sıfır atık ile cep telefonu  üretme hedeflerine yaklaştırdı.

Bu bahsettiğimiz proses, organik reçineleri inorganik fiberglastan temiz bir şekilde kaldırmak için yerçekimi ayrımı gibi basit teknikleri kullanan ilk proseslerden biridir.

UBC maden mühendisliği profesörü Maria Holuszko, “Atılan cep telefonları, dünya çapında her yıl satılan iki milyar yeni cep telefonuna ve insanların telefonlarını birkaç yılda bir değiştirmelerine rağmen, büyük ve büyüyen bir elektronik atık kaynağıdır.” Dedi. “Zorluk, çevreye zarar vermeyecek bir şekilde, faydalı malzemelere yeniden dönüştürülemeyen materyellerden kurtulmaktır.”

Çoğu e-atık geri dönüşüm firması, diğer ürünleri üretmek için kullanılabilecek altın, gümüş, bakır ve paladyum gibi yararlı metallerin geri kazanılmasına odaklanır. Ancak, cep telefonlarının baskılı devre kartlarının çoğunu oluşturan fiberglas ve reçineler gibi ametal parçalar genellikle atılır çünkü daha az değerlidir ve işlenmesi daha zordur. Ya tehlikeli kimyasalları yeraltı suyuna, toprağa ve havaya karıştırabilecekleri, çöp yakma tesislerine beslenirler veya çöp haline gelirler.

UBC’nin kentsel madencilik inovasyon merkezinin kurucu ortağı olan Holuszko, değerli metallerin ve diğer malzemelerin elektronik atıktan geri kazanılmasına odaklanmış bir birim – daha iyi bir geri dönüşüm çözümü bulmaya kararlıydı. Doktora öğrencisi Amit Kumar ile cep telefonu cam elyafı ve reçineleri çevresel olarak nötr bir şekilde işlemek için yerçekimi ayrımı ve diğer basit fiziksel teknikleri kullanan bir proses geliştirdi.

“Burada asıl önemli olan şey, yoğunluklarındaki farklılıkları kullanarak cam elyafı reçineden etkin bir şekilde ayıran yerçekimi ayrımıdır. Ayrılan cam elyafı, daha sonra inşaat ve yalıtım için bir hammadde olarak kullanılabilir. Gelecekte, eğer bir yol bulabilirsek Geri dönüşümlü cam elyafın kalitesini arttırmak için yeni devre kartlarının üretimi için bile uygun olabilir” dedi.

Araştırmacılar şuan Richmond, B.C. Ronin8* ile ortaklaşa olarak, sürecin büyük ölçekli bir ticari modelini geliştirmeye çalışıyorlar.

Ronin8’deki mühendislik direktörü Travis Janke, “Ronin8, bugün geleneksel e-atık proseslerindeki içsel hataları ele almayı amaçlayan elektronik atık için yenilikçi bir e-atık prosesi geliştirdi” dedi. “Vizyonumuz elektronik için sıfır atık ömrünü sonuna kadar çözüme kavuşturmaktır ve UBC’deki Maria ve Amit ile yaptığımız çalışma bizi bu gerçeğe daha da yaklaştırmıştır.”

Araştırmacılar ayrıca, görevlerinin 1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren Çin’in atık ithalat yasağı ışığında yeni bir ivme kazandığını söylediler.

Holuszko, “Elektronik donanım geri dönüşümümüzü yönetmenin daha iyi bir yoluna ve değerli materyaller için uygun maliyetli, çevre dostu bir madencilik e-atığı yönteminin bu yönde iyi bir adım olacağını düşünüyoruz” dedi.

*Toksik kimyasallar kullanmadan veya değerli metalleri kaybetmeden elektronik atık akımlarındaki farklı plastik, fiber ve metalleri ayıran geri dönüşüm şirketi.

Kaynak : sciencedirect.com

Yorumlar
About İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Leave a Reply