Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Yeni İlaç Sınıfı Tedaviye Dirençli Kanserlerin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Yeni İlaç Sınıfı Tedaviye Dirençli Kanserlerin Tedavisine Yardımcı Olabilir

yeni ilac sinifi tedaviye direncli kanserlerin tedavisine yardimci olabilir - Yeni İlaç Sınıfı Tedaviye Dirençli Kanserlerin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Fotoğraf: Meme kanseri biyopsisi

Araştırmacılar, mevcut terapilere artık yanıt vermeyen kanser hastalarına yardım etme potansiyeline sahip yeni bir ilaç sınıfı keşfettiler.

İlaç henüz birkaç sene boyunca hastalar tarafından kullanılamayabilir ancak araştırmacılar klinik çalışmaların başarılı olması durumunda çeşitli tedaviye dirençli kanserlerin tedavisi için kullanılabileceğine inanıyorlar.

Örneğin meme kanseri olan hastalar, mevcut hormon bazlı tedavilere karşı sıklıkla dirençli hale gelir ve bu da hastalığın ölümcül hale gelmesine neden olur.

Mevcut olanlardan farklı şekilde çalışan yeni tedavi biçimlerinin ortaya çıkması için, Imperial College London’daki kimyagerler, biyologlar ve klinisyenler, Molecular Cancer Therapeutics dergisinde özellikleri rapor edilen yeni bir ilaç oluşturma konusunda işbirliği yaptılar.

Imperial’daki bilim adamları ekibi, Cancer Research UK tarafından finanse edildi. İlaç daha sonra ABD’de Emory Üniversitesi ile işbirliği içinde Imperial tarafından geliştirildi.

ICEC0942’nin geçmişteki laboratuvar tabanlı testleri, dirençli meme kanserini hedeflemede başarılıydı ve minimal yan etkiler gösterdi. ICEC0942 daha sonra, iki yıldan kısa bir süre içinde erken evre klinik çalışmalarına aldıkları CT7001 adlı bir moleküle dönüştüren Carrick Therapeutics’e lisanslanmıştır.

İlk hastaya Kasım 2017’de, güvenliğini ve ne kadar iyi tolere edilebileceğini değerlendirmek için Carrick’in I. Aşama klinik çalışmasının bir parçası olarak ilaç verildi. Deneme hala devam ediyor, bu yüzden sonuç henüz mevcut değil.

Hastalar için Yeni Bir Seçenek 

Cerrahi ve Kanser Departmanı’ndan Profesör Charles Coombes şunları söyledi: “Tedaviye dirençli tümörler, kanserin tedaviye cevap vermemeye başlaması ve klinisyenlerin yapabileceklerinin giderek azalması durumunda, hastalar için önemli bir tehdit oluşturuyor.’’

‘‘Bu gibi ilaçlar, dengeyi hasta lehine çevirmeye yardımcı olabilir ve potansiyel olarak mevcut tedavilerin artık çalışmadığı hastalar için yeni bir seçenek sunabilir.’’-Profesör Charles Coombes

Kimya Bölümü’nden Profesör Tony Barrett şunları söyledi: “Bu çalışma, kimyagerler, biyologlar ve klinisyenler arasındaki geniş çaplı işbirliğinin sonucudur, bu da keşiften yeni bir tedaviyi rekor sürede klinik testlere getirmeye ve süreci hızlandırmaya yardımcı olmuştur.”

İlaç, büyüme, DNA replikasyonu ve hücre bölünmesinden oluşan yaşam döngüsü boyunca hücrelerin yönlendirilmesinde rol oynayan CDK7 adı verilen bir enzimi hedefler. CDK7 ayrıca gen ekspresyonunda hayati bir adım olan transkripsiyon sürecine dahil olur – hücre fonksiyonlarını yerine getirmek için proteinlerin oluşturulması. Tedaviye dirençli meme kanserleri gibi özel kanserler transkripsiyona özgü bir bağımlılığa sahiptir, yani CDK7’yi hedeflemek özellikle etkili olabilir.

Transkripsiyonu inhibe ederek, ICEC0942 kanserin yayılma kabiliyetini kapatır. Meme kanserlerinin yanı sıra, akut miyeloid lösemi ve küçük hücreli akciğer kanseri gibi kanserler özellikle transkripsiyona bağımlıdır, bu nedenle ICEC0942, bunlar için özellikle de diğer tedavilere karşı dirençli hale geldiklerinde iyi çalışabilir.

Yeni Bir İşbirliği

İlacın keşfi, Kimya Bölümü’nden Profesör Anthony Barrett ile Cerrahi ve Kanser Bölümü’nden onkoloji profesörü Charles Coombes arasındaki ilk buluşmayla teşvik edildi.

Yine Cerrahi ve Kanser Bölümünden Profesör Simak Ali, tedaviye dirençli meme kanserinde CDK7’nin etkisini anlamak için çalışıyordu. Profesör Coombes ve Ali CDK7’yi bir ilaç hedefi olarak öne sürdüler ve eylemini engelleyecek bir molekül tasarlamaya kalkıştılar.

Önceki girişimlerden sonra, Kimya Bölümünde Dr. Matthew Fuchter tarafından ilaç keşfi için büyük bir işbirliği ekibi kuruldu. CDK7 inhibisyonu için muhtemel bileşikler, Emory Üniversitesi ile işbirliği yaparak, hesaplamalı ilaç tasarımı kullanılarak modellenmiştir.

Nihayetinde, ICEC0942 adı verilen bir aday molekül, laboratuvar testlerinde geniş bir aralıktaki kanser türlerinde tümör büyümesini baskıladı. Ayrıca, laboratuvar çalışmaları, henüz dirençli olmayan, östrojen reseptörü pozitif göğüs kanseri hücreleri için geleneksel hormon terapileri ile kombinasyon halinde ICEC0942’nin daha iyi çalıştığını göstermiştir.

Carrick tarafından CT7001 olarak ileri sürülen ve şu anda I. Aşama  klinik denemelerinde bulunan oral hap şeklinde bu moleküldür. I. Aşama  çalışmasının başarılı olması durumunda, bileşik hastalara ulaşmadan önce önümüzdeki birkaç yıl boyunca daha fazla deneme aşaması geçirmelidir.

Zorlu İlaç Direnci

Çalışma için erken fonlama Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden (EPSRC) geldi ve tüm proje finansmanının önemli bir katkısı, Cancer Research UK’den geldi. Teknolojinin Carrick Therapeutics’e lisanslanması, Emory Üniversitesi’nin desteğiyle Cancer Research UK’nin Ticari Ortaklıklar Ekibi ve Imperial Innovations, Imperial Teknoloji Transfer Ofisi tarafından yönetildi.

Cancer Research UK’in araştırma ve yenilik yürütme direktörü Iain Foulkes, şunları söyledi: “Cancer Research UK’in hem akademi hem de endüstri ile olan ortaklıkları, hastalara acilen ihtiyaç duyulan yeni test ve tedavileri nasıl getirdiğini görmek heyecan verici.’’

‘‘İlaç direnci birçok kanser türünde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir, bu nedenle standart tedavilere cevap vermeyi kesmiş olan tümörlerle başa çıkmanın yeni yollarını araştırmamız hayati önem taşımaktadır. Bu gelecek vaat eden yeni ilaç sınıfının, hastalara daha fazla seçenek sunacağını ve daha fazla kişinin kanseri yenmesine yardımcı olacağını umuyoruz.’’ –Dr Ian Foulkes , Cancer Research UK

Kaynak: imperial.ac.uk

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com