Slime Çocuklar İçin Çok Tehlikeli Olabilir!

Slime Çocuklar İçin Çok Tehlikeli Olabilir!

Çocukların yeni tutkusu olan slime’ın nasıl yapıldığına dair yüzlerce video internette dolaşıyor. Bu videolar sayesinde her çocuk evinde kolaylıkla bu slime’ı yapabiliyor.

Şuan okullarda en büyük trend olan slime’ın en bilinen içerik malzemesi; böcek ilaçlarında ve temizlik ürünlerinde bulunan boraks. Ancak ebeveynlerin, çocuklarına bu aktiviteyi yaptırırken bir kez daha düşünmesinde fayda var.

Boraks Nedir?

Boraks, sodyum; bor; oksijen ve sudan oluşan bir mineraldir. Çoğunlukla böcek ilaçları ve deterjanlarda kullanılır. Çevre Çalışma Grubu’nda (EWG) kıdemli bir bilim insanı olan Rebecca Sutton, boraksın doğal bir temizlik ürünü olmadığını ve EWG’nin evde temizlik için kullanılmasını önermediğini belirtti.

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), Avustralya’da gıda katkısı olarak bulunan boraksın satışını ve kullanımını yasaklamışlardır. NSW Gıda Kurumu (NSW Food Authority) “zehirli bir madde olduğunu ve gıdalarda kullanıldığında insan sağlığı için çok büyük tehlikeler oluşturduğunu” belirtti.

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), bundan birkaç yıl önce boraks’ı yüksek önem arz eden maddeler listesine ekleyerek “üreme için toksik madde” olarak nitelendirdi.

Ek olarak bu maddenin “doğurganlılığa veya doğmamış bebeklere zarar verebileceği, ciddi göz irritasyonlarına sebep olabileceği” belirtilmiştir.

Okullar ve Sağlık Uzmanları Slime Yapımında Aileleri Uyarıyor!

Okullar ve sağlık uzmanları çocukların slime yapması veya aşırı kullanımı, boraks’ın göze temasına veya ciğerlere dolumuna sebep olacağından durumun hastanede sonlanacağı uyarısını yapmaktadırlar.

Pediatri doktoru Richard Uluski NBC’ye konuştu “kendin yap oyuncakları çocuklar için güvenli değildir. Eğer bir çocuk slime’ı yutmaya kalkarsa, toksik bir madde olan boraks yüzünden nöbet geçirebilir.”

Okulların bilim danışmanlığı servisi (CLEAPSS) yönetici Steve Jones, Daily Mail’ e konuştu; “Eğer bunu mutfağınıza ister istemez sıçratırsanız, kendinizi bu zehirli olan maddeye maruz bırakırsınız.”

Kraliyet Kimya Topluluğu’ndan (The Royal Society of Chemistry) Duncan McMillan, Slime deneyinin bir yetişkin denetiminde yapılmasının uygun olduğunu söyledi.

“Ve bu deney çocuklar için eğlenceliyken, sağlık ve güvenliği ciddiye almak önemlidir.” diye ekledi.

Bunlara Rağmen Hala Boraks Kullanılmalı mı?

Boraks, kanserojen olmayan ve hafif deriyi tahriş eden bir maddedir. Boraks’ın alkalinite değeri yüksek olduğundan dolayı deride irritasyona sebep olur. Dolayısıyla raflarda bulunan diğer birçok üründe olduğu gibi gözlerde ve deride tahriş yapma özelliği vardır. Fakat güvenli bir şekilde -koruyucu bir eldiven ve gözlük ile- kullanılması işe yarar. Çocuklar yetişkin gözetimi olmadan kesinlikle kullanmamalıdırlar.

Kaynak: kidspot.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …