Solunum Molekülü Keşfedildi: Solunum Koşullarının Tedavisinde Hayati Önemi

Warwick Üniversitesi’nin araştırmasına göre, solunumu düzene sokan hayati molekülün keşfi sayesinde, solunum koşulları daha iyi bir şekilde hedeflenebilir ve tedavi edilebilir hale geldi.

Yaşam Bilimleri Okulu’ndan Prof. Nicholas Dale, Connexin26’yı (Cx26) vücudumuzdaki karbondioksit ile tepkimeye giren ve solunumu aktif eden bir anahtar molekül olarak belirledi.

Cx26 molekülleri kan dolaşımındaki karbondioksit seviyesini algılar ve seviye belirli bir noktaya ulaşınca vücudumuza karbondioksit salgılamasını, nefes almamızı sağlayan ve beyne kan dolaşımını sağlayan oksijeni almasını söyler.

Bu gerekli moleküler fonksiyon olmaksızın, karbondioksidin zararlı seviyeleri kan akışında olmaya devam edebilir ve nefes almayı zor veya imkansız kılabilir.

Cx26’daki mutasyonlar, doğuştan sağırlıktan, solunum koşullarına ve cildi, görmeyi ve duymayı etkileyen ciddi sendromlara kadar bir dizi ciddi koşullara direkt olarak bağlıdır. Cx26 solunum için hayati olduğundan, kişiler bu mutasyonları taşıyan insanlar uyku apnesi riski altında olabilir.

Bu mutasyonları belirlemek ve molekülün normal fonksiyonuna nasıl geri getirileceğini hesaplamak bu riskleri hafifletmek ve yaşam kalitesini arttırmak adına etkili, hedeflenmiş, kişisel tedavilere öncülük edebilir.

Farklı hayvanların değişken seviyelerde karbondioksit hassasiyeti vardır. Prof. Dale’in grubu Cx26’nın özelliklerinin, yüksek irtifada uçabilen ve karbondioksidin düşük seviyelerini tölerans gösteren kuşların , açık bir şekilde orta seviyede aynı olan insanlar ve farelerin, ve yeraltında yaşayıp, karbondioksidin yüksek seviyelerini tölerans gösteren köstebeklerin fizyolojik ihtiyaçlarıyla uyum sağlayıp sağlayamadığını görmek için bu fikirden faydalandı.

Araştırmacılar karbondioksit bağlanma özelliklerinin bu farklı hayvanların hassasiyetiyle eşleştiğini bulmuşlardır. Bu yüzden evrimsel doğal seleksiyon, Cx26’nın karbondioksit bağlanma özelliklerini, bu molekülün evrensel olarak sıcakkanlı hayvanlardaki karbondioksidin önemli bir sensörü olduğunu göstererek değiştirmiştir.

Prof. Dale araştırmanın önemini şu sözlerle yorumluyor:

‘’Evrensel fizyolojik fonksiyonlu önemli moleküller evrim ile şekillenmiştir. Cx26’nın karbondioksit bağlanma karakteristiklerinin bizim vücudumuzda da önemli olduğunu göstermek için bu basit örnekten faydalandık. Bu muhtemelek uyku apnesi riski altındaki insanları belirleme ve tedavi etmede yeni yöntemlerin açar.’’

Kaynak : medicalnewstoday.com

338 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!