Sonsuz Güneş Enerjisi Teknolojisi Geleceğimizi Tamamen Değiştirebilir!

Güneş Yükseliyor ve Petrol Düşüyor

Güneş enerjisinde  geçtiğimiz yıl ile birlikte,  daha ucuz güneş panellerinden evler için yenilikçi çatı kaplamalarına, güneş enerjili  yollara  ve hatta tüm bir adanın güçlendirilebilmesine kadar  yeniden canlanma söz konusu.  Fransız enerji şirketi Engie SA’nın araştırma, teknoloji ve yenilikteki başı Thierry Lepercq’a göre, gelecek yıllarda güneş enerjisinin yükselişini görebiliriz.

“Yarı sonsuz ve serbest enerji söz konusu,” diye belirtiyor  Lepercq Bloomberg ‘e verdiği röportajda .Tartışmaları herhangi bir çevresel endişeye dayanmıyor. Aksine, fiyat perspektifini baz alıyorlar.

Lepercq, “Güneş enerjisi, pil bataryaları, elektrikli ve hidrojenli araçlar ve cihazlar ‘J’ eğrisinde” dedi. “Hidrojen,  %100 yenilenebilir enerji sisteminde eksik bir bağ.” diye belirten Lepercq, güneş enerjisindeki fiyatın mega-saat başına  10 doların altında olacağına inanıyor.

Yenilenebilir enerjilerin yükselişinin bir sonucu olarak, petrol fiyatlarının düşmesi bekleniyor.”Petrol talebi 2025 yılına kadar tırmanmaya devam etse bile, piyasalar talepte belirgin bir düşüş bekliyorsa fiyatı 10 $ ‘a düşebilir” dedi.

Lepercq, “Araba üreticileri 500 kilometreyi aşan elektrikli araç sunarken, şarj istasyonları kademeli olarak faliyete girmeye başlıyor ve benzinli ve dizel otomobilleri yasaklayan şehirler giderek artıyor” diye ekledi.

İnsanların yenilenebilir enerji kaynaklarını çok pahalı gördükleri günler geride kaldı. Gelecekte daha da pahalı olabilecek kömür bazlı kaynaklardan uzaklaşıyoruz.

Güneş Enerjisi Parlıyor 

Lepercq yenilenebilir enerjnin, özellikle de güneş enerjisinin fiyat potansiyelini görmede  tek değildir. Dünya Ekonomik Forumu (WEF)  kısa bir süre önce güneş enerjisinin fosil yakıtlardan nasıl daha düşük maliyetli olduğuyla ilgili bir rapor yayınladı.

Özellikle güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji teknolojisi, son yıllarda ekonomik rekabet gücünü elde etmek için artan verimlilikte kazanımlara ulaşmıştır. Örneğin, yalnızca beş yıl önce son derece rekabete aykırı olan, faturalandırma hizmeti için ölçekli güneş fotovoltajına tahsis edilmemiş elektrik maliyeti (LCOE),  % 20 oranında yıllık bileşik oranı ile düşüş göstererek kömürden daha canlı ve aynı zamanda daha çekici hale geldi .

Bu durum bize güneş enerjisinin kullanımında bir artış olduğunu göstermektedir. Milletler ve özel şirketler de bu konu üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.  Büyük ölçekli güneş enerjisi yapıları görülmeye başlanmıştır.

Artık bitkileri büyütmek için güneş enerjisi ve deniz suyunun kullanıldığı bir çiftliğimiz bulunmaktadır. En büyük solar deniz suyu arıtma tesisini inşa ettik ve bunu kontrol etmek için bilgisayar sistemlerimiz dahi bulunmaktadır. Ve güneş enerjisinin kullanılma biçimleri önümüzdeki birkaç yıl içinde daha iyi hale gelecektir.

Kaynak : futurism.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …