Sopalar ve Taşlar Kemiklerinizi Kırabilir, Ancak Bu Reaksiyon İskeletletinizi Düzenler

Sopalar ve Taşlar Kemiklerinizi Kırabilir Ancak Bu Reaksiyon İskeletletinizi Düzenler

Friedrich Wohler 1828’de üre (kazayla) sentezlediğinden, kimyasal sentez  ve bunun için organik sentez , farmasötik yeniliğinde itici bir güç olmuştur. Dünyadaki insanların yaşamlarını iyileştiren, günümüzde mevcut olan ilaçlar, sentetik kimyadaki sürekli gelişmeler sayesinde, bilim insanlarının yeni moleküller tasarlamalarını ve inşa etmelerini sağlayarak mümkün olmaktadır. Şimdi, Marcos G. Suero ve Katalonya Kimyasal Araştırma Enstitüsü’ndeki (ICIQ) araştırma grubu, organik molekülün iskeletlerinin basımına izin vererek yeni araştırma yolları açacak yeni bir reaksiyon sunuyor.

İskeletleri Düzenleme

Amerikan Kimya Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir makalede , Suero araştırma ekibi, güçlü CC çifte bağlarını kırarak ve katalitik bir işlemden bir karbon atomu yerleştirerek organik moleküllerin iskeletlerini düzenleyebilecek yeni bir reaksiyon sunuyor . ICIQ araştırmacıları, monovalent bir katyonik karbaynın karben / karbokasyon davranışını taklit eden ilk katalitik jenerasyon Rh-karbinoidleri sunar. Katalitik Rh-karbinoid üretimi, iskelet şeklinin yeniden şekillenmesini sağlayan yeni bir platform ve carbyne transferi için yeni bir platform teşkil etmekte ve katalitik metal-karbinin üretiminde uzun süredir devam eden bir zorluğu aşmaktadır.

Yeni bir monovalent karbon atomu eklemenin yanı sıra, reaksiyon ayrıca molekülde ekstra bir karmaşıklık sağlar: tek bir CC bağı ve bir çift CC bağı, bölünmüş çift bağ ile C atomlarından birinde bir kiral merkez ile birlikte oluşturulur. İskelet düzenleme, karmaşık mimarilerin oluşturulmasına izin verecek, böylece yeni malzemeler veya ilaçlar yaratmadaki sentetik olanakları genişletecektir.

Kaynak : phys.org

427 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!