Suç Araştırma Laboratuarı Kimyagerleri Köpek Birimini Koku Tespitinde Eğitmek İçin Cihaz Geliştiriyor

Suç Araştırma Laboratuarı Kimyagerleri Köpek Birimini Koku Tespitinde Eğitmek İçin Cihaz Geliştiriyor

İnsanların en yakın arkadaşı köpekler,geçtiğimiz Haziran’da genç deniz piyadesi Megan Leavey ve onun savaş köpeği Rex’in gerçek olaylarına dayanan bir hikayeyi konu alan “Megan Leavey” filmi ile birlikte gümüş ekrana geri döndü.Film, savaş durumlarında askeri birliklerdeki köpek birimlerinin askerlere yardım edip etmediğini ve sahadaki patlayıcıları tespit etmek için keskin koklama duyusu kullanıp kullanmadığını beyazperdeye yansıtarak askeri birliklerdeki köpek birimlerinin önemini vurguluyor.

Tesadüfen Dr. Lauryn DeGreeff, ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nda köpeklerin bulabileceği patlayıcılarda kokuları oluşturan uçucu bileşikler üzerine patlayıcı madde bulma konusunda uzmanlaşmış bir kimyager.DeGreeff’in NRL’deki çalışması köpeklerin kokuları bulma yeteneğini daha iyi anlamak için kimyasal analizler yapıyor ve bu bilgiyi eğitimlerini iyileştirmek için uyguluyor.

DeGreeff, bu bilgiyi, köpekleri evde kullanılan patlayıcıların kokusu üzerinde eğitmek için güvenli, düşük maliyetli ve etkili yol olan Karışık Koku Dağıtım Cihazını (MODD) geliştirmek için kullandı.

‘’Evde kullanılan patlayıcılar, genellikle piyasada bulunan basit, ikili karışımlar halinde üretilmiştir. Tek tek bileşenlerin kullanımı güvenli olsa da, karışımlar patlayıcıdır ve kullanımları, depolanmaları ve taşınması için bir dizi güvenlik kısıtlaması ile birlikte gelirler. Bu güvenlik tehlikeleri, köpeklerin karışık patlayıcı maddeler üzerinde eğitilme sıklığını ciddi şekilde gerektirir.’’ Dedi Dr.DeGreeff

MODD, karıştırılma tehlikesi olmaksızın patlayıcı maddenin farklı bir bileşenini tutabilen aygıt içerisindeki birden çok bölmeyi bütünleştirerek güvenlik problemini ortadan kaldırır. Ayrılan bileşenler, kokuların tek tek şişelerden difüze edilmesine izin veren MODD içine alınmıştır. Cihaz hareket ettikçe, ayrı bileşenler karıştırılmaya zorlanır ve sonuç olarak köpeğin eğitilebileceği gerçek karıştırılmış patlayıcıyı temsil eden karışık bir koku sağlanır.

Mevcut patlayıcı algılama aletleri ve patlayıcı bulma köpekleri arasındaki farklardan bahsederken Dr.DeGreef şuna değindi;’’Sahip olduğumuz aletlerin çoğu köpeğin hassasiyetine veya seçiciliğine uymaz.’’

DeGreef ayrıca şunu da ekledi;’’ Köpeklerin konsantrasyon gradyanları kullanarak bir kokuyu kaynağına kadar izlemesi benzersiz bir yetenektir; bu da aletlerin yapamayacağı bir şeydir.’’

DeGreeff patlayıcı bulma köpeklerinin yalnızca askeri alanda değil, aynı zamanda kamu güvenliği ile ilgilenen sivillere yönelik kaygılar konusunda eğitilmesinin önemini vurguluyor.

‘’Kamusal alanlardaki güvenlik, birçok insanın bu günlerde kafasında. Bu ev yapımı patlayıcıların tanımlanması için yaygın olarak kullanılan patlayıcı algılama araçları geliştirilmemiştir.Bununla birlikte, köpekler bu tür malzemeleri bulmak için kolayca eğitilebilirler ve MODD, sahadaki patlayıcı maddeleri evcilleştirmek için köpeklerin eğitimine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.’’ Dedi Dr.DeGreef

Koku algılama köpekleri – ve onların doğru eğitimi – bizim askeri güçlerimiz ve polis departmanlarımız için önemli bir varlık olarak kalmaktadır.DeGreeff’in MODD gibi cihazları ile köpek birimleri en yüksek yeterliliğini kazanmaya devam edecektir.

Kaynak : forensicmag.com

539 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!