Suç Mahallindeki Bir Parmak İzi Kaç yaşında? Kimyagerler Ölçmenin Bir Yolunu Geliştirdi

Suç Mahallindeki Bir Parmak İzi Kaç yaşında Kimyagerler Ölçmenin Bir Yolunu GeliştirdiFotoğraf : Kimyagerler Young-Jin Lee ve Paige Hinners, parmak izinin ne zaman bırakıldığını belirlemenin bir yolunu bulmuş olabilirler. Kredi bilgileri: Christopher Gannon / Iowa Eyalet Üniversitesi

Parmak izleri, onları geride bırakan insanlar hakkında gittikçe daha çok şey anlatıyor.

Elbette, hepimiz bir baskıdaki benzersiz sarmalların ve döngülerin bir kişiyi tanımlayabileceğini biliyoruz. Ancak şimdi araştırmacılar, içlerindeki doğal ve çevresel bileşiklerin bir kişinin yaşam tarzı, cinsiyet ve etnik köken hakkında ipuçları da sunabileceğini inceliyorlar.

Ancak araştırmacılar parmak izlerinde yeni bilgiler keşfetmelerine rağmen hala temel bir gerçeği belirlemenin bir yolunu bulamamışlardı: kaç yaşında?

Bu, bir şüpheliyi suç mahalline bağlayabilen bir bilgi.

Ve Iowa Eyalet Üniversitesi’ndeki kimyagerler bu bilgiyi sağlamaya başlıyor.

Doymamış Yağlara Ne Oldu?

Paige Hinners, verilerinde yeni bir şey fark ettiğinde, parmak izi sırtlarının zamanla bozulmasını ve yayılmasını nesnel olarak analiz etmek için bir bilgisayar algoritması -potansiyel olarak parmak izinin yaşını belirlemenin bir yolu-  kullanıyordu. Parmak izindeki doymamış yağlar ölçümlerinden kayboluyordu.

Aralık ayında Iowa eyaletinde Analitik Kimya doktorasını tamamlayan ve şimdi Ames merkezli Yenilenebilir Enerji Grubu A.Ş. için kıdemli bir kimyager olarak çalışan Hinners “Eğer onları kaybediyorsak, nereye gidiyorlar?” diye sordu. Iowa Eyaleti Liberal Sanatlar ve Bilimler Koleji’nde kimya profesörü olan Young-Jin Lee’nin araştırma grubunda yüksek lisans öğrencisi iken parmak izi projesinde çalışmıştı. Eski bir Iowa Eyalet lisans öğrencisi olan Madison Thomas da projeye yardımcı oldu.

Sonunda araştırma grubu bazı cevaplar buldu: doymamış yağlar – tam olarak triasilgliseroller – verilerden kaybolduğunda, ozon veya ozonoliz ile reaksiyonlardan kaynaklanan diğer bileşikler ortaya çıkmaya başladı.

Bu, ozonun parmak izlerindeki doymamış yağların bozulmasına neden olduğunu doğrulamak için sayısız denemeyi sağlayarak, daha fazla çalışma ile bunun parmak izinin yaşını belirlemek için yararlı bir araca dönüşebileceği sonucuna varılmasına yol açtı.

Iowa Eyalet kimyagerlerinin keşfi, yakın zamanda bir araştırma dergisi olan “Analitik Kimya” tarafından çevrim içi olarak yayınlandı ve mevcut baskı ek bir kapakta yer aldı.

Kimyagerlerin matris destekli lazer desorpsiyon/ iyonizasyon kütle spektrometresi görüntüleme adı verilen bir aracın nasıl kullandığı açıklandı. Bir yüzeyde kalan bileşikleri analiz etmek için bir lazer kullanan teknoloji, parmak izinden alınan bir numune içindeki çeşitli yağlar gibi her bileşenin kütlesini ve elektrik yükünü kaydeder. Görüntüleme aracı, kimyagerlerin havadaki ozon ile reaksiyona bağlı olarak doymamış yağların bozulmasını izlemesine izin verdi.

Teknik Ne Kadar Hassas?

Hinners, “şu anda gün sayısını ölçebiliyoruz” dedi. “Bir günlük eskiyi taze olarak söylemek kolaydır, bu konuda hiç şüphe yok.”

Kimyagerler ayrıca parmak izlerini görünür kılmak için kullanılan tozun kütle spektrometresinin parmak izi bozulmasını ve yaşlanmayı analiz etme kabiliyetini etkileyip etkilemeyeceğini test ettiler. Tozun, araştırmacıların veri toplama ve parmak izi yaşlanmasını belirleme yeteneğini etkilemediği ortaya çıktı. 

Lee, Ulusal Adalet Enstitüsü’nden 362.000 dolarlık bir hibe ile desteklenen çalışmayı konsept kanıtı projesi olarak nitelendirdi. Ve böylece testler üç kişinin parmak izleriyle sınırlıydı.

Veriler, parmak izlerindeki doymamış yağların miktarı, ozonla reaksiyon hızı ve sonuçta bozunma bakımından bireysel farklılıklar gösterdiğini söyledi. Bu nedenle, bireylerin sahip oldukları farklı yağ düzeylerini ve bunun bozunmayı nasıl etkileyeceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Araştırmacılar ayrıca nem gibi çevresel faktörlerin ozon ile reaksiyonu nasıl etkileyebileceğini de araştırıyorlar.

Ulusal Adalet Enstitüsü’nden 516.800 dolarlık yeni bir hibe, parmak izi yaşlandırma çalışmasını sürdürecek. Hibe ayrıca, araştırmacıların parmak izlerindeki yağların bir kişinin sağlığı ve diğer özellikleri hakkında ipuçları sunabileceğini incelemelerine de izin verecektir.

Parmak izi yaşlanmasını belirleme tekniği daha fazla çalışmaya ihtiyaç duysa da, Lee konseptin kanıtlanmış olduğunu söyledi:

“Doymamış triasilgliserollerin ayrışmasını zamanın bir fonksiyonu olarak ölçebiliriz” dedi. “Mekanizmaları inceledik ve neler olduğunu kanıtladık. Ne kadar hızlı bozunduğunu ölçerek, kaç yaşında olduğuna dair bir fikir bulabiliriz.”

“Projenin en heyecan verici kısmı, farklı bir yöne bakarak başladı”

Lee’nin araştırma grubuna hala bir kaynak olarak hizmet eden Hinners, “Bunu her bir kişiyle yeniden ürettiğimizde cevaplar oldukça tutarlıydı ” dedi. “Ve bunun aslında bir parmak izinin gerçekte kaç yaşında olduğunu bize söyleyebileceğini öğrendik. Bu heyecan verici.”

Kaynak: scitechdaily.com

704 Kez Okundu

Kübra Yıldız

13 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da doğdum. 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi %30 İngilizce Kimya bölümüne yerleştim. Bir dönem İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra lisans eğitimime başladım. Kimya bilimindeki gelişmeleri takip ederek kendimi geliştirmek ve çeviri yaparak bunları daha fazla insana ulaştırmak amacıyla İnovatif Kimya Dergisi haber çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!