Süper Hafif Kristal Alüminyum

Süper Hafif Kristal Alüminyum

Alüminyum, halihazırda iletkenliği, düşük erime noktası, alaşımda mukavemeti, pas geçirmezliği sayesinde ve her şeyden önce de aşırı hafif olduğu için oldukça değerlidir. Şimdi, Utah Devlet Üniversitesi’nden araştırmacılar ve Rusya’daki Rostov-on Don’da bulunan Güney Federal Üniversitesi, standart alüminyumdan daha düşük bir yoğunluğa sahip bir kristal alüminyum şeklini yaratmak için hesaplama tasarımını kullandı.

USU kimyager ve araştırmacı Alexander Boldyrev, “Bilinen bir kristal kafesle, bu durumda elmasla, başlamış ve her karbon atomunu bir alüminyum tetrahedron ile ikame etmiştir” dedi.

Süper-tetrahedral alüminyum olarak adlandırılan ortaya çıkan kristal halindeki alüminyum, 2.7 g / cm3 olan normal alüminyum yoğunluğuna kıyasla, santimetre küp başına 0,61 gramlık bir yoğunluğa sahiptir. Karşılaştırıldığında ise çelik,7.75g / cm3 yoğunluğa sahiptir.

Bu, kristal alüminyumdan oluşan bir yığının, 1 g / cm3‘lük bir yoğunluğa sahip olan suyun üzerinde yüzerken; sıradan alüminyum birikiminin dibe batacağı anlamına gelir. Araştırmacılara göre, bu özellikler, uzaya uçuş, ilaç, kablolama ve daha hafif, daha az yakıt tüketen otomotiv parçaları için oldukça faydalı olacak. Uzaya uçuş önemli, çünkü eklenen her kilogram bir roketin maliyetini ve kalkış zorluğunu arttırır.

Ancak Boldyrev, ekip henüz üretmeden de üretmenin ucuz olacağını ve hesaplamanın yüksek elastikiyeti gösterdiğini ekledi. Ancak, hala öğrenilmesi gereken çok şey var. Örneğin, ne kadar güçlü.

Araştırmacılar için bir sonraki adım, daha yakından incelenebilmesi için süper-tetrahedral alüminyum üretmeye çalışmak.

Kaynak : materialsforengineering.co.uk

652 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!