Sürdürülebilir Şehirler ve Küresel Bir Sistem İnşa Etmek

The Lancet Global Health’de yayınlanan yeni bir seri, dünya çapında şehirlerin sürdürülebilirliğini ölçecek, şehirleri daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir hale getirecek olan küresel bir standart için yapı taşları sağlıyor.

Melbourne Üniversitesi’nin ortak liderliğindeki “Kentsel Tasarım, Ulaşım ve Sağlık” dizisi, Avustralya, Asya, Avrupa, ABD, Orta ve Güney Amerika ve Afrika’daki 25 şehrin şehir planlama politikalarını ve kentsel tasarım ve ulaşım özelliklerini değerlendiriyor.

Araştırmalar, çoğu şehrin daha sürdürülebilir olmayı hedeflerken, birçoğunun bu hedeflere ulaşmaya yardımcı olacak ölçülebilir politika hedeflerinden yoksun olduğunu gösterdi.

Küresel Sağlık ve Sürdürülebilir Şehir Göstergeleri İşbirliğinin bir parçası olarak, 19 ülkede 25 şehirde 80’den fazla araştırmacı, herhangi bir şehir tarafından sağlıklı ve sürdürülebilir olma yolundaki ilerlemeyi ölçmek ve izlemek için kullanılabilecek araçlar geliştirdi.

Ekip, toplu taşıma ve gıdaya ulaşılabilirlik, şehir yoğunluğu gibi göstergeleri kullanarak şehir sakinlerinin yaşanmış deneyimlerini değerlendirmek için standart yöntemler kullandı.

Melbourne Üniversitesi’nden Dr. Melanie Lowe, göstergelerin şehirlerin şehir planlama politikalarını güçlendirmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Dr. Lowe, “Ayrıca, sağlık ve sürdürülebilirliği destekleyen kentsel tasarım ve ulaşım özelliklerine erişimdeki eşitsizliklerin ele alınmasına da yardımcı olabilirler.” dedi.

“İklim değişikliği ve COVID-19 gibi küresel zorluklar, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir şehirlere olan acil ihtiyacın altını çiziyor. Araştırmamız, bu kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için neyin gerekli olduğunu ortaya koyuyor.”

Yazarlar, açık veri toplamak, bilgi tabanını geliştirmek ve eksik verilerin olduğu alanlara odaklanarak küresel bir vatandaş bilim programını etkinleştirmek için 1000 şehirden oluşan bir çağrıda bulundular. Bunlar, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda kaydedilen ilerlemeyi değerlendirmek için küresel ajanslar tarafından kullanılabilir.

Profesör Billie Giles-Corti, yeni göstergelerin COVID-19 pandemisinden sonra kendilerini yeniden yaratmak isteyen şehirler için yön verebileceğine inandığını söyledi.

“Sağlıklı ve sürdürülebilir şehrin geleceği: köylerden oluşan şehirler ve insanların yürüyebileceği, bisiklete binebileceği ve günlük yaşam için ihtiyaç duydukları olanaklara erişebileceği şehirlerin yaratılması olarak belirlenmiştir.”

Kaynak: phys.org

681 Kez Okundu

Pelin Alaca

1997 yılında İzmir'de doğdum. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisliği lisans son sınıf öğrencisiyim. Kendi okuduğum bölüm ve yakın disiplinlerle ilgili sürekli olarak güncellemeleri takip etme imkânı ve öğrendiklerimi paylaşma fırsatı yakalamam bu dergiye katılmamda büyük bir motivasyon kaynağı oldu. İlgilendiğim konular arasında sürdürülebilir teknolojiler, yenilenebilir enerji kaynaklı yakıt üretimi ve uzay teknolojileri bulunmakta.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!