Suudi Arabistan’da petrol dışı sektörler de zorda

suudi-arabistan-da-petrol-disi-sektorler-de-zorda

Suudi Arabistan’da petrol dışı özel sektör büyümesi ekimde rekor düşük seviyeye indi.

Suudi Arabistan’da petrol dışındaki özel sektör büyümesi, hükümetin petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından benimsediği kemer sıkma politikalarının etkisiyle Ekim ayında rekor düşük seviyeye geriledi.

Mevsimsel uyarlanmış Emirates NBD Suudi Arabistan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) geçtiğimiz ay 53.2’ye gerileyerek, endeksin hazırlanmaya başlandığı Ağustos 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Bu rakam eylül ayında 55.3 olarak gerçekleşmişti.

Suudi Arabistan eylül ayının sonlarına doğru yaptığı bir açıklamayla halkın yaklaşık üçte ikisinin istihdam edildiği kamu sektöründe çalışanlarına ödenen maaşları azaltacağını duyurmuştu. Bazı analistler bu indiriminin, çalışanların harcanabilir gelirlerinde yaklaşık yüzde 20’lik bir azalmaya yol açabileceğini ve bunun da ekonomiye etkisinin büyük olabileceğini söylüyor.

Suudi Arabistan’da üretim büyümesi ekimde 61.5’ten 57.1’e gerilerken, yeni siparişlerdeki büyüme de 56.5’ten 54.8’e indi. İstihdam büyümesi de pozitif kalmasına rağmen 50.6 ile nisan ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Kaynak : dunya.com

314 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!