Rusya’dan petrol üretiminde yeni rekor

rusya-dan-petrol-uretiminde-yeni-rekor

Rusya’da petrol üretimi rekor seviyede. Günlük 11,2 milyon varille petrol üretimi Sovyetler sonrası dönemin rekor seviyesine ulaştı.

Rusya’nın petrol üretimi ekim ayında rekor kırarak günlük 11,2 milyon varile yükseldi.

Rusya Enerji Bakanlığı verilerine göre, ülkenin petrol üretimi ekimde, bir önceki aya göre yüzde 0,1 artarak günlük 11,2 milyon varile çıktı.

Dolar bazında ihracat yapan Rus petrol şirketleri, son dönemde doların Rus rublesi karşısında önemli oranda değer kazanması sayesinde gelirlerini ve sondaj faaliyetlerini artırdı.

Ülkenin petrol üretimi de bu sayede Sovyetler sonrası dönemin rekor seviyesine ulaştı. Rusya’nın doğalgaz üretimi ise ekimde 61 milyar metreküp oldu.

Öte yandan, Rus yetkililer, OPEC üyeleri arasında petrol üretiminin dondurulmasına yönelik resmi bir anlaşmayı destekleyeceklerini dile getiriyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol fiyatlarının desteklenmesi için üretim seviyelerinin dondurulması konusunda işbirliğine hazır olduklarını belirtmişti.

Kaynak : yenisafak.com

Okumanızı Öneriyoruz

Donma Derecesinin Altında Aşırı Soğutulmuş Su, İki Form Arasında Geçiş Yaparken Yakalandı

Yeni bir araştırma sonucunda donma derecesinin altında aşırı soğutulmuş suyun iki farklı formda bulunduğu gözlemlendi. …