TANAP’ta ilk boru ağustosta bağlanacak

tanap-ta-ilk-boru-agustosta-baglanacak

Azerbaycan’da 2015 Avrupa Oyunları’nın açılış törenin gerçekleştiği olimpiyat stadını en kısa zamanda inşa eden Tekfen inşaat şimdi de TANAP Projesi’nde boruları bağlamaya başlayacak.

Tekfen inşaat Genel Müdürü Levent Kafkaslı, TANAP ile ilgili boruların hazırlandığını ve ilk kaynağı Ağustos ayında yapacaklarını söyledi.

Bakü Olimpiyat Stadı’nın 24 ay gibi kısa bir süre içerisinde hizmete sunduklarını hatırlatan Levent Kafkaslı, ortaya çıkan eserle ilgili her anlamda gurur duyduklarını söyledi. Kafkaslı, Avrupa oyunları devam etmesine rağmen kendilerinin hemen sıradaki dev bir proje olan TANAP için yoğun mesaiye devam edeceklerini dile getirdi.
Levent Kafkaslı Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Şah Deniz yataklarında bulunan gazın çıkarılıp, yeryüzüyle buluştuğu ilk noktadaki platformu kendilerinin inşa ettiğini hatırlatarak şöyle konuştu: ‘TANAP projesi bütün hızıyla devam ediyor. Ekibimiz sahaya çıkmış durumda. Borularımız sahaya İndi. Planımız Ağustos ayı gibi ilk kaynakları yapacağız İnşallah. Şahdeniz projesinin her noktasında Tekfen olarak bulunmaktan, Azerbaycan ayağında ortak şirketimiz Azfen’le birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Biz 1997’den itibaren Azerbaycan’da hem petrol hem gaz projelerine destek verdik. Bundan sonraki projelere de aynı TANAP hızında devam etmek istiyoruz. Azerbaycan’da üç petrol platformu inşa etmiştik, şimdi iki tane gaz platformunu aynı sahada, aynı anda inşa edeceğiz. Bu bizim için bir ilk. Gazın işleneceği kara terminalini de inşa edeceğiz. İmzaladığımız projeler, 40 milyar Dolar’lık projenin yaklaşık 2 milyar Dolar’lık kısmı, yani yüzde 5’ini oluşturuyor. İki platformun yapımını üstlendiğimiz konsorsiyumda İngiliz AMEC, Tekfen ve Tekfen-SOCAR ortaklığındaki Azfen olarak üç ortağız. Bu büyüklükte platform yapan başka Türk müteahhit yok.”

Tanap nedir?

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, TANAP, projesinin amacı, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır.

Kaynak : dunya.com

221 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!