Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Tasarlanmış Polimer Membranlar Su Arıtımı İçin Yeni Bir Seçenek Olabilir

Tasarlanmış Polimer Membranlar Su Arıtımı İçin Yeni Bir Seçenek Olabilir

tasarlanmis polimer membranlar su aritimi icin yeni bir secenek olabilir - Tasarlanmış Polimer Membranlar Su Arıtımı İçin Yeni Bir Seçenek Olabilir

Dünyanın tatlı su kaynakları yetersiz miktardadır. Birleşmiş Milletler’ e göre, tahminen 1,9 milyar insan su kıtlığı ile ve 2.1 milyar insan güvenli bir şekilde yönetilmeyen içme suyu hizmetleriyle birlikte yaşamaktadır. Su kıtlığının kritik noktaya ulaşması, bilim insanlarını deniz suyu, acı su ve atık su dahil olmak üzere yaygın olmayan kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için yeni ve etkili yollar aramaya yöneltmiştir.

Çeşitli su kaynaklarından gelen kirletici maddeleri tuzdan arındırmak ve seçici olarak çıkarmak için bir filtre görevi gören polimer membranlar, su arıtımına yardımcı olmakta ancak bunların bazı kimyasal özelliklerini -çevre ve insan sağlığı için potansiyel risk olan özellikler- filtrelemek söz konusu olduğunda seçicilikleri önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.

Notre Dame Üniversitesi ve Purdue Üniversitesi’ndeki kimya ve biyomolekül mühendisleri, su arıtma sistemleri için bir platform olarak hem özelleştirilebilir hem de tek tip gözenek boyutlarına izin veren kendinden montajlı blok polimer membranlar üzerinde çalışmışlardır. Nature Partner Journals – Clean Water’da yayınlanan bu çalışma, platformun su arıtma teknolojilerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu belirlemiştir.

Notre Dame’de Kimya ve Biyomolekoloji Mühendisliği Bölümü’nde doçent olan William Phillip, “Su arıtımı için son teknoloji ürünü membranların çoğu, su geçişi sırasında kirletici maddelerin filtrelenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu yaklaşım, kimyasal benzerliğe dayanarak çözünmüş türlerin çıkarılması veya geri kazanılmasını sınırlamaktadır. Kendinden montajlı blok polimer membranlar hakkındaki heyecan verici şey, blok polimer moleküllerinin tasarımıyla membranın nanoyapı ve gözenekli zar kimyasının tasarımının yapılabilmesidir. Bu kabiliyetin, kimyasal benzerliğe dayanan türleri izole edebilecek ve böylece atık suların yeniden kullanılmasına yardımcı olabilecek çeşitli yeni ayırma mekanizmalarına yol gösterme potansiyeli vardır. ” demiştir.

Phillip ve araştırma ekibi, iyi tanımlanmış nanoyapısı ve işlevselliği nedeniyle blok polimer membranlarına odaklanmışlardır. Polimerin kimyasal özelliklerini, yüksek performanslı membranın geniş alanlarını oluşturmak, gözenek büyüklüğünü azaltmak ve çok özel gözenekli zar kimyasallarını, çözünmeye özgü ayırma için moleküler olarak tasarlamışlardır. Zarlar esas olarak su kaynağına ve gerekli iyileştirmeye bağlı olarak özelleştirilebilmektedirler.

Klor veya borik asit gibi belirli risklere karşı daha seçici ve daha dirençli olan ve mevcut son teknoloji seçeneklerine göre istenmeyen özellikleri ya da kirliliği barındırma konusunda daha az eğilimli olan membranlar, bu işlemi birkaç yönden iyileştirebilmektedirler. Sınırlı kaynakları olan ve uygun içme suyuna sahip olmayan popülasyonlar dikkate alınırken dünya çapındaki uygulamalar önem taşımaktadır.

Teknolojiyi laboratuvar ortamından uygulamaya geçirmek, önümüzdeki yıllarda ele alınacak fakat beraberinde bazı zorlukları da getirecektir. Bununla birlikte, araştırmacılar umutlu olduklarını belirterek, kendiliğinden monte edilmiş blok polimerleri üretmek için kullanılan tekniklerin bir çoğunun mevcut membran imalat uygulamalarıyla benzerlik göstermesi sayesinde  bu teknolojiye geçiş yapılabilecektir.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Başak Sultan Doğan - Tasarlanmış Polimer Membranlar Su Arıtımı İçin Yeni Bir Seçenek Olabilir

Hakkında Başak Sultan Doğan

1995’te Ankara’da doğdu. Lisans eğitimine 2013 yılında Gazi Üniversitesi kimya mühendisliği bölümünde başladı ve şu an son sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde işletme bölümü 2. Sınıf öğrenicisidir. Şu an hidrojen enerjisi üretimi ve katalizör sentezi üzerine bitirme projesi yürütüyor ve petrokimya, biyokimya, enerji teknolojileri alanlarına ilgi duyuyor. İnovatif Kimya Dergisi’nde haber çeviri ekibinde yer alarak dünyadaki kimyasal gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmelerin daha çok insana ulaşmasını sağlayarak bilime katkıda bulunuyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

insight lander ana sensorunu mars yuzeyine birakti 310x165 - Insight Lander Ana Sensörünü Mars Yüzeyine Bıraktı

Insight Lander Ana Sensörünü Mars Yüzeyine Bıraktı

Fotoğraf : Insight Lander, ana enstrümanı olan sofistike sismometreyi, bir robot kol yardımı ile Mars gezegeni …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com