Taşınabilir NIST Kiti, Kimyasal Delillerin İzlerini Bulabilir

  • Çevre kirleticileri ve adli kanıt gibi eser kimyasal maddelerin izlerinin bulunabilmesi için bir yöntem icat eden NIST kimyageri Tom Bruno, eski bir boya kutusunda buharın numunesi alınması için taşınabilir bir araç versiyonunu kullanıyor. Altta yatan teknik PLOT-kryo adsorpsiyonu veya gözenekli katman açık borulu kriyojenik adsorpsiyon için PLOT-kryo – kısadır.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsünde (NIST) bir kimyager, çevre kirleticileri ve gizli mezarlar ve kundak yangınları envanteri de dahil olmak üzere adli kanıtlar gibi eser kimyasal maddelerin izlerini bulma yönteminin taşınabilir bir versiyonunu geliştirdi.

Sanayi tarafından başarıyla ticarileştirilirse, Çanta-boyutlu kit, dedektiflerin, alan müfettişlerinin ve diğerlerinin kendileri ile birlikte NIST’in yakındaki havaya çıkan buharların oluşumuna dayalı katı veya sıvı bileşikleri tanımlayan “headspace analiz” tekniğinin uygun bir sürümünü taşımalarını sağlayabilir.

Altta yatan teknik PLOT-kryo adsorpsiyonu veya gözenekli katman açık borulu kriyojenik adsorpsiyon için PLOT-kryo – kısadır. PLOT-kryo, rakip tekniklerden daha hassas, niceliksel ve daha geniş ölçüde kullanışlıdır. Kolaylıkla buharlaşmayan ve suda çözünmüş numuneler ile sınırlı olmayan bileşikleri tanımlayabilir. Yöntem, buharları emme yoluyla ya da ilgili örneğin üzerindeki havada gaz süpürülmesiyle temizler. Tekniğin laboratuvar versiyonu, patlayıcıların izlerini, bozulmuş yemekleri, kundak enkazındaki kalıntıları ve mezar toprağı bulmak için kullanılmıştır.

Analiz, gaz kromatografisi ve kütle spektrometresi gibi diğer araçlarla gerçekleştirilirken, taşınabilir hale getirilebilen yeni taşınabilir kit, eser kimyasalları toplar. Laboratuardaki kitin ilk gösterimlerinde kimyager Tom Bruno, kimyasal bileşik olan kumarin, patlayıcı TNT ve dizel yakıt gibi maddelerin izlerini buldu ve güvenilir şekilde tespit etti.

3 saniye kadar hızlı toplama zamanı kesin sonuçlar doğurdu. Kit, milyonda bir parçadan daha iyi bir hassasiyetle yasadışı damping ve sızıntı tanklarıyla ilgili bir endişe söz konusu olan dizel yakıtı tespit etti.

‘’ Bu tür bileşiklerin geniş bir aralığını izleyebilen başka bir taşınabilir enstrüman yok’’ dedi NIST kimyageri Tom Bruno.

NIST kiti, elektrik enerjisi olmadan çalışmayı sağlayan ve potansiyel olarak yanıcı ve patlayıcı ortamlarda emniyet sağlayan sıkıştırılmış hava ile güçlendirilmiştir. Birçok acil müdahale aracında basınçlı hava mevcuttur. Kitin önemli bir bileşeni, sıcak veya soğuk hava akışları yapmak için sıkıştırılmış havayı döndüren bir vorteks tüpüdür.

Buharlar bir epoksi plakanın içine gömülmüş sağlam, ucuz tüplerde toplanır. Plaka, manuel numune alma için yalıtılmış bir el aleti veya bina altındaki zemin ve alanların uzaktan numunelenmesi için daha uzun bir probun içinde veya bagaj veya diğer kaplarda kullanılabilir. El aleti veya probu ile, plaka,buharı toplamak için soğutulabilir ve daha sonra bu maddeleri uzaklaştırmak için ısıtılır.

Şimdilik, taşınabilir kit, yöntemin laboratuvar sürümünden daha az hassas ancak araştırma, performansı artırmaya devam ediyor. Bruno, bir cihaz şirketinden, dedektiflerden ve kayıp bir kaşif arayan film yapımcılarından gelen temel tekniğe ilgi duydu.

Kaynak : sciencedaily.com

695 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!