Tekirdağ’da fabrikada kimyasal sızıntı paniği: 40 işçi hastanelik oldu

Tekirdağ Çerkezköy’de bir fabrikada, kimyasal reaksiyon sonucu yangın çıktı. Sızan gazdan etkilenen 40 işçi hastaneye kaldırıldı. Önlem olarak çevredeki fabrikalar da boşaltıldı. AFAD tarafından yapılan ölçümlerde sağlığa zararlı maddeye rastlanmadı.

Tekirdağ‘da Çerkezköy ilçesinde organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir fabrikada meydana gelen kimyasal reaksiyondan etkilenen 40 işçi hastaneye kaldırıldı.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde reçine üreten bir fabrikanın kazanında aşırı ısınmadan dolayı meydana gelen kimyasal reaksiyon sonucu yangın çıktı.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen özel kıyafetli itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına alarak söndürdü.

Bu arada kimyasal reaksiyondan etkilendiği öğrenilen 40 işçi, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Çevredeki diğer fabrikalar da paydos ederek işçileri evlerine gönderdi.

120 Kişi Hastanelere Başvurdu

Olaydan sonra ise 120 kişi daha hastanelere başvurdu. Tedavileri tamamlanan 37 kişi taburcu edildi, 127 kişi ise ilçedeki 3 hastanede müşahede altında tutuluyor.

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Belediye Başkanı Vahap Akay, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özdoğan olay yerinde incelemelerde bulundu.

Kontrol Altına Alındı

Çerkezköy Kaymakamı Abban, yaptığı açıklamada, olayın kontrol altına alındığını söyledi. Abban, kimyasal bir sızıntının söz konusu olmadığını belirterek, “Bir kazanın kimyasal reaksiyon neticesi aşırı ısınmasından meydana gelen bir duman. Olay kontrolümüz altında. Soğutma çalışmaları da bitti. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve ekipler, yerinde incelemeler yapıyor. Dumandan etkilenen işçiler hastanelere kaldırıldı” diye konuştu.

Zararlı Maddeye Rastlanmadı

Tekirdağ Valiliği, AFAD tarafından bölgede gerekli ölçümlerin yapıldığını, çevreye ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir maddeye rastlanılmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, olayın Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren boya-kimya fabrikasında gerçekleştiği hatırlatıldı.

Bazı basın yayın organlarında çıkan doğru olmayan haberlere itibar edilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimiz Kapaklı İlçesi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren boya-kimya fabrikasında, 12 Nisan’da saat 06.30 sıralarında teknik bir arıza nedeniyle yangın meydana gelmiş olup, yangın itfaiye yetkililerince kontrol altına alınmıştır.

Soğutma çalışmaları devam etmektedir. AFAD tarafından bölgede gerekli ölçümler yapılmış olup, çevreye ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir maddeye rastlanmamıştır. Bazı basın organlarında yer alan yanıltıcı haberlere vatandaşlarımızın itibar etmemesi hususu kamuoyuna duyurulur.”

Sicili Parlak Değil

Öte yandan olayın meydana geldiği fabrikanın çevre hassasiyeti ev iş güvenliği konusunda sicilinin parlak olmadığı öğrenildi.

Şubat ayında Çerkezköy’de 10 gün boyunca etkili olan kötü koku nedeniyle okullar tatil ilan edilmişti. Kötü kokunun nedeninin bir fabrikanın atıklarının Gebze’de bulunan tesisler yerine, kaçak olarak kanalizasyona döktüldüğü tespit edilmişti. Söz konusu fabrikanın, bugün kimyasal sızıntı meydana gelen fabrika ile aynı olduğu ortaya çıktı.

Kaynak : ntv.com.tr

252 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!