Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Tohum Ortakları Fotosentez Karakterini Ortaya Çıkarıyor

Tohum Ortakları Fotosentez Karakterini Ortaya Çıkarıyor

tohum ortaklari fotosentez karakterini ortaya cikariyor - Tohum Ortakları Fotosentez Karakterini Ortaya Çıkarıyor

Fotoğraf : Yeni özellik daha fazla mısır vadediyor

Benzin Hill ve Beck’s, değiştirilmiş genli mısır çeşitlerinin dönüm başına daha fazla ürün vereceğini söylüyor.

Biyoteknoloji firması Benson Hill Biyosistemleri ve tohum firması Beck’s, altı yıllık ortaklıklarının hibrit mısırda fotosentez verimini artıran bir karakteri ortaya çıkardığını söylüyor.

Ortakların söylediğine göre mısıra ait olmayan DNA ile geleneksel genetik modifikasyonlar sonucu bulunan karakter üç yıldır saha denemelerinde test ediliyor. Denemeler gösteriyor ki çeşitli çevrelerde ve farklı mısır hibritlerinde verim ciddi oranda artıyor.

Genetiği ile oynanmış mısır çeşitleri 1996 senesinde Monsanto’nun glifosata dayanıklı ilk mısırı Amerikan pazarına getirmesinden beri var. Bunu Bacillus thuringiensis (Bt) genini alan, böceğe karşı dayanıklı mısır takip etti.

Karakter portföyüne daha fazla verim sağlama hareketinin üreticilerin mahsul iyileştirmesi yaparken savunma yapmaktan hücuma geçtiği nadir bir durumu işaret ettiğini söylüyor Benson Hill CEOsu Matt Crisp.

“Savunucu olmayan karakterlere böcek direnci karakteri gibi diğer karakterlere oranla neredeyse yatırım ve araştırma çabası yok,” diyor Crisp. “İlgilenilmeyen birçok hedef var: fotosentez, sürdürülebilirlik ve beslenme. Yenilik yapmaya hazır bir alan. “

Crisp, artırılan fotosentez kabiliyetinin kaynağı olan organizmayı açıklamıyor. Ancak bunun mısırın atmosferik karbondioksitten karbon tutma ve şekere dönüştürme kabiliyetini arttırdığını söylüyor. Bu kısmen her koçanın daha fazla tane içermesinden kaynaklı olarak verimin orta tek-haneli veya daha yüksek oranlarda artması ile sonuçlanıyor.

Mısıra ait olmayan genlere ek olarak, ileride hasat artışı mısıra ait karakterleri düzenleyen tekniklerden gelebilir diyor Crisp. Benson Hill verim üzerine çalışan tek küçük biyoteknoloji firması değil. Bu yıl, Yield10 Bioscience bir yağ tohumu ekini olan genetiği ile oynanmış Ketenciğin saha denemelerini yapıyor.

Kaynak : acs.org

Yorumlar
Sena Aşkım Temir - Tohum Ortakları Fotosentez Karakterini Ortaya Çıkarıyor

Hakkında Sena Aşkım Temir

10 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2012 yılında İstek Belde Anadolu Lisesini bitirdi ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği bölümüne başladı. Hazırlığı atlayarak 2016 yılında mezun oldu. 2015 yılında Abdi İbrahim’de staj yaptı. Haziran 2016’da lisans eğitimini tamamladıktan sonra İTÜ Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Mart 2018’de gönüllü olarak İnovatif Kimya dergisi ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nanofiber halilar yapiskan veya yalitici ozelliklere sahip yuzeylere yol acabilir 310x165 - Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Fotoğraf : Muz şeklindeki nanoliflerin bir elektron mikroskobu görüntüsü sıvı kristal ile templated edildi. Kaynak:Kenneth Cheng, …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com