TSE’nin yeni laboratuvarları hizmete girecek

tse-nin-yeni-laboratuvarlari-hizmete-girecek

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Gebze Kalibrasyon Müdürlüğü binasında Kuvvet ve Sertlik Bloğu Kalibrasyon Laboratuvarları hizmete girecek.

TSE’den yapılan açıklamaya göre, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı çerçevesinde, TSE ile TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kuvvet Kalibrasyon ve Sertlik Bloğu Kalibrasyon Laboratuvarları”, 11 Ocak’ta hizmet vermeye başlayacak.

Söz konusu laboratuvarlar, Türkiye’de, otomotiv, metal ve kimya gibi birçok sektörde üretimi yapılan; emniyet kemeri, yapı demir çelikleri, sac, plastik boru, kablo gibi ürünlerin performans ve güvenlik testlerinde kullanılan çekme-basma ve sertlik makinelerinin doğruluğunu tespit etmek amacıyla faaliyette bulunan test makinelerine referans teşkil edecek.

Yerli malzeme kullanılan laboratuvarlarda, tasarımları ve yazılımları tamamen özgün modellemeyle gerçekleştirilen toplam 4 kuvvet makinesi ve 2 sertlik makinesi bulunuyor.

Kaynak : memurlar.net

Okumanızı Öneriyoruz

Resimlerle Kimya: Elastik Ahşap

Ahşaba benziyor hatta gerçek ahşap bile olabilir. Ancak Maryland Üniversitesi’ndeki Liangbing Hu’nun laboratuvarında yapılan elastik …