‘Yeşil’ Enerji Arasında Hidroelektrik En Tehlikelisi

'Yeşil' Enerji Arasında Hidroelektrik En Tehlikelisi

Pek çok hükümet fosil yakıtlardan uzaklaşarak yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru teşvik ediyor.

Hong Kong Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu Onursal Yardımcısı Profesörü Dr.Luke Gibson, “Yakıcı fosil yakıtların çevreye zarar verdiğini ve iklimi ısıttığını biliyoruz”dedi. “Ancak güneş panellerinin, rüzgar türbinlerinin ve hidroelektrik barajların küresel yayılmasından kaynaklanan tehlikeler de var.”

Bilim adamları, hidro, güneş ve rüzgar enerjisinin çevresel etkilerini karşılaştırdı. Bilim adamları hidroelektriğin en çok hasar veren olduğunu buldu. Hidroelektrik,  gezegenimizdeki  biyolojik açıdan en zengin yaşam alanlarının bir kısmını parçalamıştır.

“Hidro projeler tropikal yağmur ormanları için böylesine büyük bir felaket, onları ‘yeşil’ enerji olarak görmüyorum” diye ekledi Laurance. Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri aynı zamanda çevreye zarar verebilir, ancak hidroelektrik ile karşılaştırıldığında çok daha düşük ölçektedir. Bununla birlikte, son on yılda bu endüstriler muazzam ölçüde genişledi.

Toplamda, yenilenebilir enerji  küresel elektrik üretiminin dörtte birini oluşturuyor ve Çin, hidrojenin% 28’ini, güneşin% 26’sını ve rüzgar enerjisinin% 35’ini üreten endüstri lideridir.

Riskler göz önüne alındığında, gelecekteki yenilenebilir enerji dağıtımının çevresel etkilerini azaltmak kritik önem taşıyor.

Gibson, “Yeşil enerji gelişimlerine yakından bakmamız gerekiyor, aksine yabani hayatı ya da hassas yaşam alanlarına zarar vermeyen projeler var – özellikle rüzgar türbinleri birçok kuşu ya da yarasayı öldüren göç yollarında” dedi.

Gibson, “Yenilenebilir enerji, büyüyen enerji ihtiyaçlarımız ile çevre güvenliğimiz arasındaki anlaşmazlığı  dengeleme potansiyeline  sahiptir” dedi. “Yenilenebilir enerjinin geleceğinin gerçekten yeşil olmasını sağlamak için ekolojik etkileri belirlemeli ve hafifletmeliyiz.”

Kaynak : sciencedaily.com

513 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!