turk-bilim-insanlari-buz-tutmayan-asfalt-kesfetti

Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi bünyesinde geliştirilen asfalt buz tutmayacak. Bu sayede hem tuzlama için harcanan masraftan kaçınılacak hem de çevreye daha az zarar verecek.

Projeyi gerçekleştiren Derya Aydın, Rıza Kızılel, Ramazan Oğuz Canıaz ve Seda Kızılel projenin 3 yılda tamamlandığını söyledi. Araştırmacılar tuz potasyum formatını stiren-bütadiyen-stiren polimer ile karıştırdıkları ve karışımı asfaltın ana bileşeni bitumene eklediklerini belirttiler. “Bu bileşimin zararı düşük düzeyde” diyen araştırmacılar şunları söyledi:

“NaCl’nin çevreye ve asfaltın yapısına zara verdiği biliniyor. Bunu kullanmak yerine çalışmamızda potasyum format tuzunu donma noktasını düşürücü ajan olarak değerlendirdik. Bu tuz konvansiyonel NaCl veya diğer tuzlara göre daha maliyetli olsa da donma noktasını düşürmede daha etkili. Aynı zamanda çevreye zararlı etkileri daha az ve aşındırma özellikleri daha düşük düzeyde.”

Değişik Bir Alanda Çalışmanın Çeşitliliği

Böyle bir problemin hep farkında olduklarını da ifade eden araştırmacılar bunun çözümü konusunda TÜPRAŞ’tan taraflarına böyle bir talep gelince değerlendirmek istediklerini belirterek “Araştırma konularımız esasında suyu seven jellerden moleküllerin salımını ilgilendiren ve daha çok biyomedikal alanlarda kullanılan malzemeler üzerine.

Burada kontrollü salımı gerçekleşen donma noktasını düşüren ajanın bu sistemden salımı aslında biyomedikal alanda yaptığımız çalışmalardan temel olarak çok da farklı değil.

Değişik bir alanda çalışıyor olmanın verdiği çeşitlilik sayesinde suyu sevmeyen bitüm ve polimerin içinde suyu seven donma noktasını düşürücü ajanı homojen olarak dağıtabildik” şeklinde konuştu.

Kaynak : aydinlikgazete.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.