Türkiye’nin ilacı, ihtiyacı “Ulusal Sanayi”

turkiye-nin-ilaci-ihtiyaci-ulusal-sanayi

Endüstriyel Hijyen alanındaki ürünleriyle, ulusal ve uluslararası düzeyde öne çıkan NETA Kimya’nın patronu Murat Serdar Koç, Türkiye’nin ulusal sanayi ve yerli AR-GE çalışmalarıyla geliştirilecek ürün ve teçhizatla, küresel rekabete açılarak, dünya ekonomisinde iddialı konuma gelebileceğini söyledi. Şirket olarak 20 yılı geride bıraktıklarını, Türkiye gibi ekonomik iniş-çıkışların sıkça yaşandığı ülkelerde, bunun önemli bir “kriter” olduğunu söyledi.

İşadamı, sanayici ve aynı zamanda CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili A. Adayı Serdar Koç, Türkiye’de, Endüstriyel Hijyen sektöründe, yabancı sermaye ağırlıklı bir üretim ve ticaret yapısının egemen olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi:

“Kaynakların ülkede kalması, sermaye birikimi ve tasarrufların yatırıma yönlendirilmesi açısından yerli sanayinin yerinin, ağırlığının önemli olduğuna inanıyorum. Sayın Başbakanın en son açıkladığı, Ekonomide Büyük Dönüşüm planında, önemli hedeflerden birisi, yerli ilaç endüstrisinin ve tıbbi cihaz üretiminin teşvik edilmesi yönünde, ortaya konulan irade ve alınan ilke kararıdır. Bu konuda, maalesef son yıllarda, kimya ve ilaç endüstrisinin ihmal edilmesiyle, sektörde yoğun ve yaygın biçimde el değiştirmeler yaşandı. İlaç ve kimyasal madde üretimi yapan, yerli ve köklü kuruluşlar, yabancı şirketler tarafından satın alındı. Hepsinden öte, milyonlarca kişiye hizmet veren, SSK İlaç Fabrikası kapandı. Biz, yüzde 100 yerli sermaye ile ulusal sanayinin ayakta kalmayı başarmış ve 20 yılı geride bırakmış bir sanayi kuruluşu olarak, bu sürece direniyoruz. Çok sayıda yabancı firma, satın alma ya da ortaklık için kapımızı aşındırıyor. Ancak ben, Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi, küresel düzeyde rekabete açılması için, her alanda, her sektörde kendi sanayisini yaratması, büyütmesi, ürün ve markalarını ortaya koyması gerektiğine inanıyorum.”

Endüstriyel Hijyen, kimyasal ürünler, tıbbi ürünler konusunda, Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmalarının çok önemli olduğunu ve bu alana ciddi kaynak ayrılması gerektiğini kaydeden Serdar Koç, Kimya Mühendisi olan eşi Şehnaz Koç ile birlikte, NETA Kimya’da hastane, ev, işyeri, çiftlik, otel, kişisel hijyen, hayvansal hijyen, gıda ve barınak hijyenine kadar, çok geniş bir yelpazede, kendi geliştirdikleri ürünlerle sektörde var olduklarını ifade etti.

Kullanım kolaylığı ve güvenliği açısından ürünlerine “Türkçe” adlar verdiklerini kaydeden Serdar Koç,  İzmir’de sanayinin gelişip büyümesi, İzmir ve Türkiye ekonomisinin dinamizmi için yerli sanayi kuruluşlarının sayısının artması gerektiğine dikkat çekti. Ulusal sanayinin büyümesi, güçlenmesi için devlet-özel sektör işbirliğiyle, yerli özel sektörün sermaye gücünü aşan alanlarda, büyük çaplı endüstriyel yatırımlar yapılabileceğini, dile getirdi.  Koç, Elektronik, sağlık, ilaç endüstrisi, iletişim, uzay ve savunma sanayii, en stratejik sektörlerden dayanıklı gıda, tohum, büyük çaplı hayvansal üretim çiftlikleri vb. kamu-özel sektör işbirliğinin, ortak yatırımlarla hayata geçirilebileceğini, söyledi.

Kaynak : rotahaber.com

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …