Geleceğimize Sahip Çıkalım Projesi ve Atık Yağlar

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde ‘Geleceğimize Sahip Çıkalım’ projesi kapsamında bin 855 litre bitkisel atık yağ toplanarak, çevreye karşı büyük bir katkıda bulunuldu.

Çarşamba Belediyesi, Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çarşamba Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü ortaklığında Çarşamba Ali Fuat Başgil Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde çevreye duyarlı, bilinçli bireyler ve bilinçli toplum oluşturmak, bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımını sağlamak amacıyla ‘Geleceğimize Sahip Çıkalım’ projesi  yürütüldü.

Bin 855 Litre Atık Yağ Toplandı

Proje kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 29 okulun öğrenci, öğretmen ve velilerine Çarşamba toplum sağlığı merkezi tarafından eğitimler verilip, okullara atık yağların depolanması için variller yerleştirildi. 14 Aralık 2016-23 Mayıs 2017 tarihleri arasında sürdürülen bu projede bin 855 litre atık yağ toplandı. Proje kapsamında en çok atık yağ toplayan okul ve öğrenciler için Çarşamba Ali Fuat Başgil Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Çarşamba Öğretmenevinde ödül töreni düzenlendi.

Göz Ardı Edemeyiz

Proje Koordinatörü Ali Fuat Başgil Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Hülya Şen, “1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini düşünürsek 1855 litre atık yağ ile elde ettiğimiz kazanç göz ardı edilemez” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir ise, “Eğitimin amacı bilinçli nesiller,aklını kullanabilen, sorgulayan insanlar yetiştirmektir. Projeyi yürütene ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

On Öğrenciye Bisiklet

Projeye katılan tüm öğrencilere kırtasiye seti, toplamda en çok yağ toplayan ilk beş okula spor seti ve en çok yağ toplayan on öğrenciye bisiklet ödülü verildi. Bisiklet ödülüyle projeye destek veren Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz’a ve projenin başarıya ulaşmasında üstün gayret gösteren Proje Koordinatörü Ali Fuat Başgil Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Hülya Şen’e plaket takdim edilmesinin ardından tören sona erdi.

Kaynak : hedefhalk.com

628 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!