Ünlü ilaç firmasına domuz jelatini davası

unlu ilac firmasına domuz jelatini davasi

Bayer ilaç firmasının, özellikle hamile kadınlar tarafından kullanılan ilacında domuz jelatini kullanıldığı açıklaması sonrası müştekilerce dava açıldı.

Dava avukatı Arzu Bakır Öztunç, ilk kez bir ilacın içinde domuz jelatini kullanılması nedeniyle manevi tazminat davası açıldığını belirtti.
Öztunç, özellikle gebelik ve emzirme dönemindeki kadınları ve yakınlarını ilgilendiren davayla ilgili şu açıklamaları paylaştı:

“Türkiye’de özellikle hamileler tarafından sıklıkla kullanılan bir vitamin ilacı olan Elevit Pronotal ile ilgili olarak,  5.000,00 TL manevi tazminata hükmedilmesi talebiyleSağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhineAnkara 7. İdare Mahkemesi’nin 2014/2262 E. Sayılı dosyası üzerinden, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ aleyhine de yine 5.000,00 TL manevi tazminat talebiyle ANKARA 3. TÜKETİCİ MAHKEMESİ’NİN 2015/22 E. Sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştır.”

Türkiye’de Bir İlk

“Bir İlacın İçinde Domuz Jelatini Kullanılması Nedeniyle Manevi Tazminat Davası açılması Türkiye de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Elevit Pronatal’ın prospektüsüne bakıldığında, terapötik endikasyonlar kısmında “Gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisi.” denilmekte ve prospektüste özellikle çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınların kullanabileceği belirtilmektedir.”

Kadınlara “Mutlaka Kullanılmalı” Algısı Yerleştirildi

“Elevit’in nüfusu hızla ilerlemekte olan Türk toplumunda hamileler tarafından en çok kullanılan ilaç olduğunu, doktorlar tarafından çok büyük oranda bu ilacın reçete edildiğini ve Türk bayanlarının beynine hamilelik ve sonrasında mutlaka bu ilaç kullanılmalı gibi bir algı yerleştirilmiş olduğunu hamilelik ile ilgili bilgi veren tüm yayınlarda görmek mümkündür. Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bu ilacı, doktorum tarafından önerilmesi neticesinde, hasta-hekim ilişkisindeki güven prensibi kapsamında hem hamilelik hem de emzirme döneminde kullanmış bulunmaktayım.

Sağlık Bakanlığı Bilgi Veremedi

“Kullanmış olduğum ilaçları gösteren liste SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak temin edilmiş ve mahkeme dosyasına sunulmuştur. Sağlık Bakanlığına bilgi edinme birimi üzerinden iki kez tarafımdan başvuru yapılmış ancak, ilacın ruhsatlandırılmasına yönelik yüzeysel bilgi dışında Elevit ilacında domuz jelatini olmadığına dair bir CEVAP ALINAMAMIŞTIR.”

Bayer “Domuz Jelatinini” Yalanlamadı

“İlacın üretimini gerçekleştiren Bayer Firmasına yapılan şifahi başvuruda da domuz jelatinin kullanıldığı yönündeki haberlerin yalanlanmadığı, birçok kişinin firmayı aradığında aldıkları cevabın “DOMUZ JELATİNİ VAR” şeklinde olduğunu belirten birçok basın ve internet haberleri de mevcuttur.”

“Bebeğime Haram Madde Verdim..”

“Dini ve ahlaki değerlere göre çocuğumu yetiştirmeye çalışan bir anne olarak, İslam Dini Kurallarına aykırı bir şekilde, bebeğime daha anne karnında iken, bu ilaç aracılığıyla haram bir maddenin yüklenmesi, daha sonrasında, ilacın emzirme döneminde de kullanılması nedeniyle aynı haram maddenin anne sütüne de geçmesine sebebiyet verdiğim düşüncesi, beni derinden yaralamıştır. Dava hazırlık sürecinde Avukatım Av. Arzu Bakır Öztunç tarafından yapılan araştırmalarda; başka dinlerin egemen olduğu birçok ülkede dahi, azınlık konumundaki Müslüman halkın inancına duyarlılık gösterilerek helal sertifikalı ilaçlar listesi oluşturulduğu, Müslüman olan ülkelerde ilaç üreten ya da ilaç ihraç eden firmaların domuz jelatini yerine sığır, koyun jelatini kullandığı ya da pahalı olsa da bitkisel jelatini tercih ettiği ve özellikle prospektüslerinde bunu belirttiklerini gördük.”

Bayer: Domuz Jelatini Kullanıyoruz ama..

“Türkiye de muadil ilaç üreten firma ya da firmaların tüketicilerin bu konudaki hassasiyetine saygı gösterip yardımcı maddede kullanılan ve maliyeti düşük olan domuz jelatinini bırakıp, bitkisel ya da diğer hayvan jelatinlerini kullanmayı tercih etmeye başlaması ve açıkça ilacımızda domuz jelatini yoktur (ki bu ilaç/ilaçlar da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ruhsatlandırma işlemine tabi tutulmaktadır) açıklaması yapabilmesi karşısında BAYER FİRMASI hemen hemen tamamı Müslüman olan Türkiye’de tüketicilerle dalga geçer gibi “evet domuz jelatini kullanıyoruz ama sağlık açısından bir sakıncası yok” diyerek sadece fiziki sağlığa dikkat çekiyorsa, ruhsal sağlığımın zedelemiş olmasından dolayı oluşan sorumluluğa katlanmak zorundadır.”

“Tüm bu belirtilenlerin ışığında, Ülkemizde çok fazla kullanılan ve Müslüman bir ülke olarak üretiminde hassasiyet gösterilmesi gereken bir ilaç hakkında bunca yapılan habere rağmen içinde “Domuz Jelatini Yoktur” DİYEMEYEN ya da varsa da bunun önüne geçmek için inek, koyun vs. jelatini veya daha maliyetli olsa da bitkisel jelatin kullanılan ilaçların üretilmesi, ithalatı konusunda herhangi bir girişimde bulunmayan, Müslüman olmayan ülkelerde bile helal sertifikalı ürünler listesi oluşturulurken, bu konuya hassasiyet gösterecek milyonlarca kişi olmasına rağmen bunu görmezden gelen TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU ile “DOMUZ JELATİNİ VARDIR” ibaresini rahatça kullanan Firma karşısında söz konusu manevi tazminat davalarını açmak zarureti doğmuştur. Manevi yönden zararımın telafisi veya parasal bir karşılıkla denkleştirilmesi mümkün olmamakla birlikte, konu hakkında hukuki süreç başlatılarak, insanların hassasiyetlerine değer verilmesi ve başka annelerin ve doğmamış veya daha anne sütü alan yeni doğmuş bebeklerin mağduriyetlerine dikkat çekilmesi hedeflenmektedir.”

Kaynak : ensonhaber.com

544 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!