UV Işınının Covid-19 Virüsünü Etkili Bir Şekilde Öldürdüğünün İlk Kanıtı

UV Işınının Covid 19 Virüsünü Etkili Bir Şekilde Öldürdüğünün İlk Kanıtı

Fotoğraf : Hiroshima Üniversitesi araştırmacıları tarafından laboratuvar ortamında yapılan bir deney, SARS-CoV-2 viral kültürün %99,7’sinin ’de 222 nm UVC ışınlamasına 30 saniye maruz kaldıktan sonra öldürüldüğünü gösterdi. Çalışma, American Journal of Infection Control’de yayınlandı.

Hiroshima Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen bir araştırma, insanların üzerinde kullanılması daha güvenli olan -insan gözündeki ve cildindeki canlı hücrelere zarar vermeyen-, 222 nanometre dalga boyuna sahip Ultraviyole C ışınının SARS-CoV-2’yi etkili bir şekilde öldürdüğünü ortaya çıkardı. Bu, aynı zamanda dünyada COVID’e neden olan virüse karşı etkinliğini kanıtlayan ilk araştırma.

Far-UVC olarak da bilinen 222 nanometre UVC’yi içeren diğer çalışmalar, şimdiye kadar sadece yapısal olarak SARS-CoV-2’ye yapısal olarak benzeyen fakat COVID-19’a neden olan virüsün kendisinde olmayan mevsimsel koronavirüsleri ortadan kaldırmadaki potansiyelini inceledi.

Testler, Ushio’nun Care222TM kripton-klorür eksimer lambası kullanılarak yürütüldü. Virüsü yaklaşık 5 x 106 TCID50 / mL oranında içeren 100 mikrolitrelik bir çözelti, 9 santimetrelik steril bir polistiren plakaya yayıldı. Araştırmacılar, Far-UVC lambasını plakaların yüzeyinin 24 santimetre yukarısına yerleştirmeden önce, biyogüvenlik kabininde oda sıcaklığında kurumasına izin verdiler.

222 nm vs 254 nm

222 nm dalga boyundaki UVC ışını insan gözünün cansız dış katmanına ve insan cildine nüfuz edemez, bu sebeple altındaki canlı hücrelere zarar vermez. Bu, onu sağlık tesislerinin dezenfektesinde giderek daha fazla kullanılan 254 nm UVC antiseptik lambalara göre daha güvenli ancak eşit derecede etkili bir alternatif haline getiriyor.

254 nm UVC maruz kalan insan dokularına zarar verdiği için yalnızca boş odaların sterilize edilmesinde kullanılabilir. Fakat 222 nm UVC nozokomiyal enfeksiyonların -hastane enfeksiyonları- olası olduğu hastaneler de dahil olmak üzere işgal edilmiş kamusal alanlar umut verici bir dezenfeksiyon sistemi olabilir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, çalışmaları yalnızca laboratuvar ortamındaki etkinlikleri araştırdığı için, 222 nm UVC ışınlamasının gerçek dünya yüzeylerinde SARS-CoV-2 virüslerini öldürmedeki güvenliği ve etkililiğinin ileri değerlendirilmesini önermektedir.

Kaynak : scitechdaily.com

379 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!